SEO çalışmalarında kullanılan bazı içeriklerin etkisi ve gücü artık herkes tarafından biliniyor. Bu içeriklerin başında tanıtım yazıları geliyor. Özellikle backlink çalışmalarında kullanılan bu içerikler site değer katmak ve aynı zamanda trafiği arttırmak adına da çok büyük bir önem taşıyor. Ancak  bu içerikleri alırken ve kullanırken bazı detaylara da dikkat etmek gerekiyor.

Gelişigüzel tercihler yapmak yerine  bazı kriterleri göz önünde bulundurarak tercih yapmak her daim sizin için çok daha akılcı bir seçim olacaktır. Bu nedenle tanıtım yazıları ile ilgili gözden kaçırılan detayları sizler için bir araya topladık. Eğer bu detayları gözden kaçırmazsanız çok daha doğru tercihler yapabilirsiniz. Peki, dikkat edilmesi gereken unsurların başında neler geliyor? Hemen şimdi göz atmaya başlayın ve  gerekiyorsa not alın!

  • En çok gözden kaçırılan unsur  görseller oluyor. Yazı içerisinde görsel kullanımına izin verilip verilmediğini mutlaka gözden geçirmelisiniz. Kullanılan görselden link çıkışının olup olmadığını da sorgulayın. Artık görsellerin eskisinden çok daha fazla önem taşıdığını unutmayın.
  • Elbette tanıtım yazısı özgün olmalıdır. Ancak gözden kaçırılan detay internet sitesinde daha önce yayınlanan içeriklerin özgün olup olmadığına bakılmamasıdır. Kopyala yapıştır yapılmış olan içeriklerle dolu bir internet sitesinde tanıtım yazılarını yayınlamanın siz de pek bir fayda sağlamayacağını belirtmek gerekir.
  • Yine sıklıkla gözden kaçırılan bir diğer detay da internet sitesinin yaşı oluyor? Sitenin kaç yılında yayına başladı tanıtım yazıları ile ilgili önem taşıyan unsurlardan bir diğeridir.
  • İnternet sitesinin Alexa değerine de pek bakılmıyor.  Oysa bu konu listemizde yer alan en önemli konulardan biridir. Alexa değerinin 10 k ve altında olmasına dikkat etmelisiniz.
  • Yazının yayınlanacağı sayfanın içerisinde başka reklamların olup olmadığına da dikkat ederseniz bu size fayda sağlayacaktır. Çok sayıda reklamın bulunduğu diğer sayfada yayınlanan tanıtım yazılarının linke tıklama oranlarının düşük olduğunu unutmayın. Elbette asıl ama sayfada başka reklamın olmamasıdır.
  • Yazıların yayınlanacağı sitenin hangi sektöre hitap ettiğine artık pek dikkat edilmediğini söyleyebiliriz. Ancak bu konu halen ehemmiyetini koruyor. Sitenin olabildiğince aynı sektöre hitap ediyor olmasına  dikkat etmelisiniz.
  • Buram buram reklam kokan bir tanıtım yazısının fayda sağlamayacağını daha bir kez daha hatırlatmak  gerekir. Bu içeriklerin bilgi veriyor gibi görünmesi ancak verilen bilgilerle reklamının yapılması gerekiyor. Dolayısıyla özenli bir şekilde hazırlanması ve reklam metni gibi görünmemesi şarttır.