Seo çalışmaları günümüzde her bir internet sitesinin yaptığı ve hatta yapmak zorunda olduğu bir çalışma alanıdır. Her bir internet sitesi bu çalışmaları uzman kişilere yaptırmaktadır çünkü internet sitesinden alınabilecek en yüksek verimin alınmasını bu seo çalışmaları sağlamaktadır. Eğer bir internet sitesine seo çalışması yapılmaz ise sitenin görünürlüğü, bilinirliği, pazar içinde güçlü bir alana sahip olması, trafik yoğunluğunun olması, verim alması mümkün değildir. Bunun için seo mutlaka yapılmalıdır. Tabi seo çalışmaları için arama motorları alanına çok hakim olmak gerekir. Eğer seo çalışması yapılır iken arama motorlarının kriterleri bilinmez ise, bunlar göz önüne alınarak hareket edilmez ise seo çalışmasından en yüksek, en iyi verimin alınması da pek mümkün olmaz. Bu sebep ile biz de bu yazı içerisinde arama motorlarının kriterleri hakkında bilgiler verdik. Arama motorları hangi SEO kriterlerini baz alır sorusunun detaylı yanıtlarını yazı içerisinde rahatlıkla görebilirsiniz. Diler iseniz bu yazıyı okuduktan sonra sitemizde yer alan diğer ilgili içeriklerimizi de okuyabilirsiniz. Böylece seo hakkında en detaylı bilgileri alırsınız. Aynı zamanda diğer sorularınız için de bizler ile iletişime geçmeniz mümkündür. Sitemizde yer alan iletişim bilgilerimizden bizlere ulaşabilirsiniz. 

Arama Motorları Neden Önemli?

Kriterler konusuna geçmeden önce neden arama motorlarının önemli olduğu ve bunlara göre hareket edilmesi gerekitği konusunu iyice anlamak gerekir. Arama motorları önemli haldedir çünkü internet sitesinin görünürlüğünü elde edeceği yer ancak arama motorlarıdır. Dünya genelinde kullanılan çok fazla arama motoru olmak ile birlikte en çok kullanılan arama motoru Google olarak bilinmektedir. Google gibi büyük arama motorlarının kendilerine has özellikleri ve prensipleri bulunur. Bunlar iyi şekilde bilinir ise ve internet sitesine bunlara göre seo çalışmaları yapılır ise en iyi verim elde edilir. Arama motorları hangi SEO kriterlerini baz alır sorunun yanıtlanması bu yüzden önemli haldedir. Arama motoru sayesinde internet siteleri kendi verimlerini sağlarlar, en üst sıralarda yer alırlar. Kullanıcıların o internet sitesine erişiminin kolay olması böylece arama motorları aracılığı ile sağlanır.

Arama motorları hangi SEO kriterlerini baz alır konusunda genel olarak şu bilgileri size verebiliriz:

Belirtmiş olduğumuz üzere pek çok farklı arama motoru var. Fakat bu arama motorlarının, en çok kullanılan büyük arama motorlarının kriterleri genel olarak ortak kriterlerdir. Arama motorlarının kendi algoritmalarına uygun şekilde işlenen internet siteleri daha fazla verim almaktadır. Yani arama motorlarının kriterlerine uygun olarak seo çalışması yapılmalıdır. 

Anahtar Kelimeler:

Arama motorlarının kendilerine göre sıralama kriterleri vardır. En önemli kriter de anahtar kelime tercihleri konusundadır. Seo çalışması yapılır iken içerikler ile ilgili detaylı özellikler belirlenir, düzenlenir, aynı şekilde anahtar kelime tercihleri de doğru şekilde yapılır. Eğer anahtar kelime tercihleri uyumlu ise, diğer faktörler ile uyum sağlıyor ise arama motorlarında o internet sitesinin üst sıralarda yer alması çok daha kolay olur. Tabii ki sadece doğru ve uygun anahtar kelime seçimlerinin yapılması yeterli olmaz. Aynı zamanda anahtar kelimelerin sıklığı da önem taşır. Yazı içerisinde anahtar kelimeyi çok fazla kullanmamak gerekir. Yani belirli sayıda anahtar kelime kullanılması lazımdır. Eğer kısa bir yazı için çok fazla anahtar kelime kullanılır ise bu olumsuz bir etki yapar ve arama motorlarının bu kriterini karşılamaz. O yüzden çok anahtar kelime değil, etkili şekilde anahtar kelime kullanımı yapılması çok daha iyi olmaktadır. 

İçerik:

İnternet sitesi içinde paylaşılan içeriğin temel nitelikleri önemli haldedir. Özellikle de içerik uzunluğuna dikkat edilmelidir. Çok uzun olan içerikler kriterlere uygun gelmez. Bu yüzden içeriklerin doğru uzunlukta olması, seçilen anahtar kelimeler ile uyumlu olması, başlıkların içerik ile ilgili olarak doğru belirlenmesi kesinlikle gerekir. 

Yazım kuralları:

Arama motorları hangi SEO kriterlerini baz alır konusunda bir diğer kriter de yazım kurallarıdır. Arama motorlarında ön sıralarda olmak için yazım kurallarına uygun, doğru ve özenli bir dil kullanılmalıdır. Bunun için de bu işin uzmanları olarak editörlerden yardım alınabilir.

Aktiflik:

Aktiflik de oldukça önemli haldedir. Yani aktiflik der iken şunu kastediyoruz: Sitenin aktif olarak kullanımda olması, içerik paylaşımının uygun sıklıkta yapılıyor olması. Eğer internet sitesi aktif şekilde kullanılmıyor ise arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında o sitenin ön sıralarda yer alması pek de beklenemez. 

Domain:

Domain geçmişi de kriterler arasında yer alır. Domain geçmişi bir internet sitesinin niteliğini ortaya çıkarır. Domain geçmişi kötü olan bir internet sitesi arama motorları için uygun değildir. Ama domain geçmişi iyi ise, bu kullanıcılar ile site arasında doğru bir bağ kurulmasını sağlar. Arama motorları için domain geçmişi bu sebep ile önem taşır.

Arama motorları hangi SEO kriterlerini baz alır konusunda genel olarak sizlere bu bilgileri verebiliriz. Tabii bu konuda çok daha detaylı bilgileri almanız da mümkündür. Ama bir seo çalışmasına başladığınız zaman zaten sizlere tüm detaylar gösterilir. Eğer seo çalışması yaptırmak istiyor iseniz bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Alanında deneyimli ve yetkin olan ekip arkadaşlarımız internet sitenize seo çalışması konusunda sizlere yardımcı olur. Aynı zamanda sitemizdeki diğer içeriklerimizi, yazılarımızı da okuyabilir ve böylece bu konuda daha fazla bilgiye sahip olabilirsiniz.