SEO Nedir?

SEO yani arama motoru optimizasyonu bir sitenin arama motorları tarafından belirlenen arama sonuçları listesinde üst sıralarda görünmesini sağlayan ve siteye gelen ziyaretçi sayısını en üst düzeye çıkarma sürecidir. Web sitenizi, blog yazılarınızı Google,Yahoo,Bing gibi arama motorlarında üst sıralarda görünme şansınızı arttırmak için bazı anahtar kelimeler ve gerekli optimizeleri yapmanız gerekir. SEO faaliyetleriniz başarıya ulaştığında arama motorlarında internet sitenizin sıralaması yükselir böylece daha fazla kullanıcı sizin internet sitenizi bulabilir ve ziyaret edebilir. Arama motorlarında üst sıralarda çıkan içerikler yüksek değerli olduğundan ziyaretçiler internet sitenizi daha çok ziyaret edecek ve daha fazla zaman geçirecektir bu da otoritenizin ve güvenirliğinizin artmasını sağlayacaktır.

Web Siteniz SEO Uyumlu Mu?

Yaşadığımız rekabetçi pazarlama döneminde her işletme rakiplerinden daha fazla tanınmak, daha fazla satış yapabilmek için çeşitli pazarlama stratejilerine başvuruyor, SEO faaliyetleri de bu stratejilerden birine örnek olarak gösterilebilir. SEO kullanmanız önemlidir, SEO ile organik arama listesine bu kadar çok kişinin tıkladığı bir ortamda, internet sitenizin arama motorları tarafından sağlanan sonuçlarda listenin en tepesinde gözükmesini sağlayabilirsiniz. SEO faaliyetlerini gerçekleştirmesi için SEO uyumlu bir web sitesi oluşturma alanında çalışmalar yapan bir ajans ile anlaşabilir veya bu faaliyetleri siz yönetebilirsiniz. SEO ile internet sitenize daha iyi bir yer edinir ve sitenize daha fazla ziyaretçi çekersiniz. Bu yazımızda, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alan SEO uyumlu bir web sitesi oluşturmanız için size bazı ipuçları vereceğiz. 

 • SEO uyumlu web sitenizi oluşturmak için en önemli konulardan biri farklı cihazlardaki kullanıcılara uygun tasarıma sahip olmaktır. Duyarlı tasarım, web sitenizin ziyaretçinin kullandığı herhangi bir cihaz ile uyumlu olmasını sağlar. Ziyaretçiler web sitenize ulaşmak için ister cep telefonlarını ister tabletlerini, isterlerse de laptoplarını kullanmayı tercih edip erişsinler, web siteniz, ziyaretçiler için en doğru sürümü bulacaktır. SEO faaliyetlerin temel unsuru fazla ziyaretçi çekip, ziyaretçileri uzun süre tutabilmektedir. Bu nedenle Ziyaretçilerinize internet sitenizde kaliteli bir deneyim sağlamalısınız. Duyarlı tasarım web sitenizin arama sonuçlarındaki kalitesini artırmaya yardımcı olacaktır.
 • Temanızı ve anahtar kelimenizi belirleyin ve kullanın, internet sitenizde içerik paylaşmanız gerekir. Sitenizde ne kadar çok saydı ve temanıza uygun içerik paylaşırsanız, sitenize ziyaretçi çekmeniz kolaylaşır. İnternet sitenizde içerik yayınlamadan önce temanızı belirlemeniz gerekir. Sonrasında belirlediğiniz temaya uygun olarak anahtar kelime belirlemeniz gerekir. Doğru anahtar kelimeleri bulmak için biraz araştırma yapmanız daha iyi sonuçlar almanıza fayda sağlayacaktır. Anahtar kelimeler, internet sitenizin alakalı aramam sonuçlarında listelenmesine olanak sağlayacaktır. Doğru anahtar kelime seçimi ile SEO faaliyetinizde büyük bir başarı elde edebilirsiniz.
 • Arama motorlarına yardımcı olmak için bağlantı metinleri kullanın, internet sitenizi SEO uyumlu hale getirmek için içeriklerinizde bağlantı metinlerini eksik etmeyin. Bağlantı metinleri, arama motorlarının internet adresinizde yeni sayfalar bulmasına ve bunları dizine eklemesi için önemlidir. Yani bağlantı metinleri, arama motorlarının bulamadığı veya göremediği sayfaları, bulmalarına ve görmelerine yardımcı olacaktır. Böylece bu sayfalar arama sonucunda çıkan listeye eklenebilir.

SEO Uyumlu Blog Yazısı İçin Tavsiyeler

 • Yazınıza başlamadan önce düşünün: Yazınızın amacının ne olacağını belirleyin, içeriğiniz ile ziyaretçilerinize hangi mesajı vermek istiyorsunuz, onlara ne söylemek istiyorsunuz, ziyaretçilerinizin yazınızı okuduktan sonra düşünce veya davranışlarında nasıl bir değişiklik olmasını istiyorsunuz. Yazınıza başlamadan önce bu sorulara yanıt arayın. Gerekirse yazmaya başlamadan önce hedef kitleniz gibi çeşitli konularda küçük araştırmalar yapıp, onlara nasıl daha etkili bir şekilde ulaşabileceğiniz hakkında bilgiler edinin.
 • Yazınız için bir yapı oluşturun: iyi ve SEO uyumlu bir blog yazısı yazmak için bir yapıya sahip olmanız gerekir. Her blog yazısının uyması gereken bir yapıya ihtiyacı vardır. Bu yapı 
 • Giriş bölümü: konunuzu tanıttığınız bölümdür
 • Gelişme bölümü: ana mesajın bulunduğu bölümdür
 • Sonuç bölümü: ana mesajınızı özetlediği ve bir sonucun çıkarıldığı bölümdür

Bu yapı şekli ile başarılı bir blog yazısı yazabilirsiniz.

 • Doğru başlık ve doğru paragraf kullanın: Doğru başlıklar okuyucuların yazınızın içeriğini anlamasına yardımcı olur. Yazınızda alt başlıklar da kullanarak okuyucularınızı yönlendirebilirsiniz bu yöntem SEO faaliyetleri için de oldukça önemlidir. Ayrıca cümlelerinize sadece hoş görünüyor diye yeni bir satırdan başlamayın. Her paragrafın kendine has fikri veya konusu olması gerekir bu nedenden paragraflarınızın çok uzun olmamasına özen gösterin. Paragrafınızı hazırladıktan sonra onu tekrar okuyun ve paragrafın ana fikrinin ne olduğunu kendinize sorun.
 • Geçiş kelimeleri kullanmayı unutmayın: Genellikle okuyucuların büyük bir kısmı bir makaleyi okurken önce göz taraması yapar. Geçiş sözcükleri kullanarak okuyucuların cümleler ile paragraflar arasındaki bağlantıyı anlamalarına yardımcı olun. Okuyucular ‘özetlemek’, ‘kısaca’, gibi kelimelerden sonra bir sonuca ulaşacağını anlar bu nedenle geçiş kelimeleri kullanmak önemidir.
 • Yazınızın uzunluğunu optimize edin: Google uzun makaleleri sever, ancak genellikle okuyucular daha kısa makaleleri tercih eder, burada dengeyi bulmanız çok önemlidir. Blog yazınız en az 300 kelime olsa iyi olur, çok uzun yazılar ile okuyucuları kaçırabilirsiniz, kısa yazılar ile ise başarılı bir SEO faaliyeti sürdürmeniz zorlaşır bu ihtimalleri düşünerek makalenizi dengeli bir şekilde kaleme alın. Ayrıca makalenizde anahtar kelimelerinize yer vermeyi unutmayın.