SEO raporu, bir işletme için yapılan SEO çalışmalarının etkilerini ölçmek için sunulan rapordur. SEO raporlarının en temel amacı SEO çalışmalarınızın nasıl sonuç verdiğini öğrenmektir, çalışmanın sonunda kaç tane organik kişinin web sitenizi ziyaretçisi oluşturduğunu ve web sitenizi ziyaret eden bu kişilerden kaçının geri dönüşümle sonuçlandığını bilgilendiren raporlara SEO raporu denir. SEO raporları her müşteriye özel ve hedef odaklı olarak hazırlanır. Düzenli olarak hazırlanan SEO raporlarının işletmenize birçok faydası vardır. Bu raporlar işletmenizin büyüklüğüne ve hedeflerine göre aylık, 3aylık, 6aylık veya 1 yıllık olarak hazırlanabilir. Bir işletme olarak SEO çalışmalarına para ve zaman harcıyorsunuz bütün bu emeklerinizin işletmenize nasıl bir katkı sağladığını SEO raporlarında bulabilirsiniz. SEO raporları müşteri ve işletme arasındaki güven bağını oluşturmaya yardım eder. Ayrıca hazırlanan bu raporlar ile kendinize yol haritası hazırlayabilirsiniz.

 

Nitelikli bir SEO raporunda neler yer almalıdır?

  • Web sitesi ve sayfa içi denetimi

Bu bölümde, web sitesi ve sayfalarının denetimi yapılır, hazırlanan raporda değişikliğe veya güncellemeye ihtiyaç duyulan yerler belirlenir. Belirlenen konular liste olarak hazırlanır ve bu belirlenen konularının çözüm eylemlerinin nasıl yapılacağı hakkında detaylı bir plan hazırlanarak, sunulur. Raporun hazırlanan bu bölümü web sitesinde bulunan hataları veya eksiklikleri gidermek amacı ile hazırlanır.

  • Backlink analizi

Backlink, web sitesinin arama motorlarında sıralamasını ve değerini yükseltmesi için çeşitli diğer web sitelerine vermiş olduğu bağlantılardır. Bu bağlantılar metin veya görsel olabilir. Geri bağlantı almak tüm SEO çalışmalarının ortak amaçlarından biridir. Ancak bütün geri alınan bağlantılar size fayda sağlamaz spam şeklinde, doğal yöntemlerle alınmayan geri bağlantıların faydadan çok zarara neden olabilir. Bu nedenle alınan geri bağlantıların organik yani doğal yöntemlerle alınması oldukça önemlidir. Organik olarak alınan geri bağlantılar web sitenizin arama motorlarındaki sırasını üstlere taşımaya yardımcı olacaktır. Hazırlanan nitelikli bir SEO raporunun bu bölümünde güvenli bağlantılar ile güvenilir olmayan bağlantıları ayırmak için backlink analizi hazırlanır ve sunulur.

 

  • Anahtar kelime sıralaması

Anahtar kelime sıralaması, arama motorlarında üst sıralarda yer almak için çok önemlidir. Anahtar kelime işletmenizin en iyi özelliklerini belirtmeli ve diğer yüzlerce kelimeme arasından sizi temsil etmelidir. Doğru seçilmiş anahtar kelimeler  içeriğinizi kaliteli bir hale getirerek, arama motorlarında üst sıralarda yer almanızı ve böylelikle hedef kitlenize çok daha kolay ulaşmanızı sağlayacaktır. Çok daha yüksek organik trafiğe yüksek anahtar kelime sıralamalarıyla ulaşabilirsiniz. Nitelikli bir SEO raporunda, içeriğinizin performansını ve seçilen anahtar kelime sıralaması hakkında detaylı bir analiz hazırlamak gerekir. Anahtar kelime analizi içeriğinizde, trend anahtar kelimeler, popülerliğini kaybetmiş anahtar kelimeler, yeni anahtar kelimeler ve rakiplerin tercih ettikleri anahtar kelimeler gibi başlıkları analiz etmeniz ve raporunuzda yer vermeniz gerekir.

  • Web Sitesi Trafik Analizi

Nitelikli bir SEO raporunda yer alması gereken diğer bir başlık web sitesi trafik analizidir. SEO çalışmasının en temel hedeflerinden biri web sitesine gelen organik trafiği ve geri dönüşün attırmaktır. Web sitesi trafik analizi bizlere siteye hangi saatler arasında en çok organik trafiği aldığımızı, kaç ziyaretçinin web sitemizi ziyaret ettiğini, web sitemizde en çok hangi sayfaların kullanıcılar tarafından ilgi gördüğünü, kullanıcıların ne kadar bir süre web sitemizde kaldıklarını ve bu süre içinde sağlanan geriş dönüş oranlarını detaylı bir şekilde sunar. Eğer web sitenize gelen organik trafik ve web sitenizde geçirilen süre hedefiniz altındıysa bu raporda gerekli analizler yapılarak sorun belirlenir ve çözüm sağlanır.

 

SEO Faaliyetlerinin Sağladığı Avantajlar

 

SEO faaliyetin sunduğu birçok avantaj mevcuttur. SEO faaliyetinin işletmelere sunduğu bazı avantajları sizler için topladık ve listeledik, işte SEO faaliyetlerinin işletmelere sunduğu bazı avantajlar şunlardır:

 

  • Web sitenizin trafiğini arttırır: SEO faaliyetleri web sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını sağlar. Arama motorlarında üst sırada yer alan web siteleri alt sırada yer alan web sitelerine oranla çok daha dikkat çeker ve internet kullanıcıların web sitesini açma oranlarını arttırır. Web sitenizi ziyaret eden her bir kullanıcı potansiyel müşteri olduğundan bu görüntülenme sayısı oldukça önemlidir.
  • SEO reklam maliyetlerinizi azaltmaya yardım olur: SEO faaliyetleri reklam giderlerinizi azaltarak size büyük bir avantaj sağlar. SEO faaliyetleri ürün veya hizmetlerinizi arayan internet kullanıcılarını web sitenize çağırmaya yöneliktir. İyi planlanmış bir SEO faaliyeti ile web siteniz arama motorlarında ilk sayfada ve en üst sırada yer alabilir. Böylece potansiyel müşterileri elde edebilirsiniz.
  • SEO faaliyetleri, dijital pazarlamada güç kazandırır: Her geçen gün artan bu rekabet ortamında dijital pazarlamada güç kazanmak oldukça önemlidir. Dijital pazarlamada güç kazanmak sizi birçok rakibin önüne geçmenizi sağlayacaktır. SEO faaliyetleri ile dijital pazarlamada daha hızlı ve daha etkili güç kazanabilirsiniz. Güçlü bir dijital pazarlama ortamı size büyük yatırım getirileri sağlayacaktır.
  • SEO faaliyetleri, halkla ilişkiler faaliyetlerinize yardımcı olur: SEO faaliyetleri ve halkla ilişkiler farklı pazarlama stratejileri olsa ise de amaçları aynı olarak görülebilir. Her iki strateji de kullanıcılarla bağ kurmaya amaçlar. SEO ve halka ilişkiler pazarlama stratejilerinde kaliteli içerikler ile süslenmiş, yüksek kaliteli bir web siteniz olması gerekir. Aynı amaca hizmet eden bu iki strateji birbirine yardımcı olurlar.