SEO uyumu dijital dünyada marka, ürün, hizmet ya da bloğumuzu daha görünür kılmak için yapılması gereken en önemli adımlardan birisidir. Bu yüzden internet ve sağladığı faydalar ile ilgilenen pek çok kişi SEO kavramına dikkat eder. Ulaşmak istediğiniz hedef kitleye çok daha kolay şekilde erişebilmenize olanak tanıyan SEO, son yılların en çok tercih edilen bir pazarlama stratejilerinden biri haline gelmiştir.

Web sitenizin SEO performansınızı artırmak, arama motorları üzerindeki görünürlüğünüzü arttıracağı için, web sitenizi daha çok kişinin ziyaret etmesine neden olacak bu da sizin tanınırlığınızı arttıracaktır.

Etkili bir SEO Çalışmasına Nasıl Başlanır?

SEO’ya digital platformlarda yer almaya karar verdiğiniz andan itibaren başlayabilirsiniz. Eğer başarı elde edecek çalışmalara imza atmak istiyorsanız SEO uyumu kriterlerini belirlemeli, oluşturacağınız web sitesinden, paylaşacağınız içeriklere kadar bu kriterleri ön plana çıkarmalısınız. Başlamak zorunda olduğunuz kısıtlı bir zaman aralığı yoktur. Bu nedenle başarı elde etmek için çalışmalara olabildiğince erken başlamanız gerekmektedir. Rakipleriniz her geçen gün SEO çalışmaları yapmaya devam ederken siz de fazla beklememeli ve hemen SEO çalışmalarına başlamalısınız.

SEO Çalışması Süreci Nedir?

SEO uyumunun belirli anahtar kelimeler kullanılarak yapılan aramalarda web sitenizin arama motorlarındaki sıralamasını yükseltmek için önemli bir adım olduğundan söz etmiştik. Siz de belirlediğiniz amaç doğrultusunda SEO sürecinizi doğru analiz etmeli; sektörlere göre değişkenlik gösteren kıstasları takip ederek sitenizde güncellemeler yapmalısınız. SEO çalışmalarınızın etkili olması, bu süreçte yaptığınız değerlendirmelerle doğru orantılıdır. SEO sürecini ne kadar verimli kullanabilirseniz ve doğru stratejik adımlar atarsanız o kadar başarı gösterirsiniz. Bu sayede sitenizin arama motorlarında ilk sayfalarda yer almasını sağlayabilirsiniz.

SEO çalışmalarınızı daha iyi yönetebilmeniz için bahsedeceğimiz adımları takip etmek size yardımcı olacaktır. İlk olarak web siteniz için amaç ve plan belirleyin. Bu doğrultuda içerik ve anahtar kelime araştırması yapın. Site yapınızı doğru analiz edin ve bir SEO denetim kontrol listesi oluşturun.  Her zaman yaratıcı ve özgün içerikler yayınlamaya dikkat edin. Site İçi SEO (On-page seo) ve Site Dışı SEO (Off-page seo) üzerinde çalışmalarınızı yaparak SEO Performansınızı iyi analiz edin.  Aylık SEO Çalışma Planı ışığında yapacağınız değerlendirme raporlamaları ve onların takibi eksikliklerin giderilmesinde önemli bir rol oynayacak ve sizin rakiplerinize fark atmanızı sağlayacaktır.

Etkili bir SEO Çalışması Ne Kadar Sürer?

Seo çalışmaları dinamik bir süreç içerir o yüzden SEO çalışmalarında belirli bir süre yoktur. SEO süresi web sitesinin kurulmasıyla başlayıp, araçların doğru uygulanması nedeni ile sonsuza kadar devam edebilir. Çünkü arama motorlarında ilk sayfalara yerleşmek kadar o sayfada kalabilmek için de çabalamak gerekmektedir. Sektörün zorlayıcı yapısını da göz ardı etmemek gerekir. Rekabetin çetin olduğu, rakiplerinizin sizden önce çeşitli SEO çalışmalarına başlayarak aramalardaki ilk sıraları çoktan kaptığı bir sektördeyseniz başarı elde etmek için daha çok çalışmanız gerekmektedir. almıştır. Eğer arama motorlarında çok fazla yer almayan ticari hacmi düşük bir sektöre giriyorsanız daha az çalışarak daha çok başarı elde edebilirisiniz.

 

Planlı olarak çalışmalarınız üzerine yapacağınız analizlerin ve bu analizler sonucu gerçekleştireceğiniz güncellemelerin SEO süreci üzerinde olumlu etkileri olacaktır.

SEO Çalışmasının Etkilerini Ne Zaman Görebilirim?

Rakamsal olarak bir süre vermemiz gerekirse sektörel zorluğu da göz önünde bulundurarak ilk 5 hedefi için en az 6 aylık bir süreyi göze almalısınız. Bu süreler sektörlere göre farklılık göstermekle birlikte ortalama 2 ila 12 ay arasında değişkenlik gösterebilir. Bu sürenin değişkenlik göstermesinin ise birçok nedeni var.

Seo çalışmalarının etkilerini görme süresini etkileyen nedenlerden ilki rakipleriniz, onların sıralamadaki yerleri ve istikrarlarıdır. Kaç tane rakibiniz var?  Onların SEO çalışmalarının içeriği, kapsamı veya kaynakları nelerdir? Vb. birçok faktör sizin sıralamanızda etkili olacaktır. Rakiplerinizin SEO çalışmaları hakkında ne kadar çok bilgi sahibi olursanız onlara o kadar çok fark atabilirsiniz.

Diğer dikkatte alınması gereken nokta ise kendinize belirlediğiniz hedeftir. Sektör farklılıklarına göre bazen ilk sayfada yer almak başarı sayılırken bazen de ilk 5 te yer almak başarı sayılabilir. Siz de sektörünüzün zorluğuna göre kendinize bir hedef belirlemeli ve o sıraya gelmek için çalışmanızı sürdürmelisiniz. SEO çalışmalarını gerçekleştirirken aceleci davranmamalı adım adım yükselmeye çalışmalısınız.

Google ile sürekli iletişim halinde olmak SEO çalışmalarında daha çabuk başarı elde etmenizi sağlayacaktır. Sitenizin Google ile bir ilişkisi varsa bu sayede belirli bir puan elde edersiniz. Bu puanlar sitenizin değerini arttırarak onu daha görünür kılacaktır.

SEO çalışmalarında süreyi etkileyen önemli bir unsur da içeriklerdir. Eski tarihli kurulmuş bir site Google tarafından tanındığı için yeni tarihli bir siteye göre daha avantajlıdır. Sitenize içerikleri yerleştirirken SEO kurallarına uygun olmasına dikkat etmeli içeriklerinizi güncel ve kaliteli tutmak için zaman ayırmalısınız.

Bir diğer madde ise yapılan SEO çalışmalarının sıralamalara etki etme sürecidir. Yapılan çalışmaların etkisi genel olarak hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bazen sitelerde yapılan çalışmalar saniyeler içerisinde Google tarafından algılanırken bazen eklediğiniz içeriği günler sonra görebilir.

O yüzden SEO çalışmalarını düzenli ve istikrarlı bir şekilde gerçekleştirmesi gereken bitmeyen bir süreçtir. Ancak bu şekilde profesyonelliği ve kaliteyi yakalayabilirsiniz.