Site Optimizasyonu

Kullanıcı dostu siteler dememizin temelinde site hızının önemi çok büyüktür. Kullanıcının sayfaya ilk bağlanmaya çalıştığında sitenizi terk etmesinin en büyük nedenlerin başında sitenizin yavaş olması gelmektedir. Burada ilk açılış hızını etkileyen DNS Lookup’da oldukça önemlidir. Sunucunuzun yurtdışında veya yurtiçinde olması, DNS hizmeti veren yerin hızı da önemli bir noktadır.

Sitenizin alt yapısının temiz kod yapısı ile yazılmış olması sitenizin puanı için çok önem arz ediyor. Hazır yazılım üzerine kurulu olan sitelerin, arama motorlarında her zaman özgün kodlama ve temiz kod yapısı ile yazılan sitelerden bir tık geri kalabiliyor. Ancak bu büyük bir etken değildir. Bunun altını çizmekte fayda var.

Hazır yazılım kullanan sitelerin ücretli olanlarındaki kodlama kısıtlamaları, iç SEO’da yapacağınız değişikliklerde herzaman bir engel yaratmaktadır. Maddi durumunuz el verdiği sürece güvendiğiniz firmalardan özgün bir yazılım ile işe başlamanız sizi daima bir adım önde başlatacaktır. Özgün bir siteye sahipsiniz ve artık SEO yaparak ilerlemek istemiş olduğunuz anahtar kelimelerde sayfanızı yukarı taşımak istiyorsunuz. İşte tam burada site hızınız sizi yukarıya taşıyabilir. Gereksiz tüm dosyalarınızdan kurtulun, ihtiyacınız olmayan hiçbir şeyi sitenizde barındırmayın. Siteniz hızlandırdınız, fakat sıralamalarda değişiklik gözlemleyemediyseniz sitenizin temel kod yapısını gözden geçirin ve SEO dostu bir kodlama ile yola devam etmeniz gerektiğini unutmayın.

Sitemi Nasıl Hızlandırırım

Gereksiz fazla kod yapısını temizleyin ve arama motoru örümceklerinin rahat okuyabileceği güncel ve geçerli HTML kodları kullanın. Kodlamalarınızı ve sitenizin çatısını mobil uyumlu yapmayı sakın unutmayın. Arama motorları artık mobil uyumlu siteleri çok daha fazla seviyor. Yazılımınızın kesinlikle responsive tasarımı desteklediğinden emin olun.