SEO Nedir?

Kısaltması “Search Engine Optimization” kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. SEO kelimesi dilimizde ise Arama Motoru Optimasyonu anlamına gelmektedir. Arama motoru üzerinden arama yapılan bir anahtar kelimenin sonuçlarını en doğru şekilde arama sonucu olarak göstermek üzere tasarlanmıştır.

Günümüzde internet üzerindeki rekabetin artması ve siteler üzerinde yapılan çalışmalar ile arama motorlarında sonuçların bazılarının sürekli değiştiği gözlenmektedir. Arama motorlarının aralıklarla yapmış oldukları güncellemeler sonucu, aranan bir anahtar kelimenin, arama motorunda daha önce karşınıza sonuç olarak çıkartmış olduğu sıralamadaki yerinin değiştiğini, bazı sitelerin sabit kaldığını görmekteyiz. Bu sıralama değişikliklerinin önüne geçebilmek, istediğiniz bir anahtar kelimenin daha iyi bir konuma sahip olabilmesi için sitenizin içinde ve dışında özgün, arama motorlarının aramış olduğu kurallara uygun yöntemlerle sitenizi üst sıralara taşımak, yerini koruyabilmek mümkündür.

SEO YÖNTEMLERİ NELERDİR, NASIL UYGULANIR?

İnternet üzerindeki rekabetin artması, kişilerin daha büyük kitlelere ulaşabilmeleri adına her geçen gün reklam maliyetlerinin daha da çoğalması, SEO’nun önemini daha da çok arttırmaktadır çünkü reklam maliyeti olarak oldukça düşüktür ve uzun soluklu, neredeyse kalıcı sonuçlar üretir.

SEO uygulama yönteminin 2 yolu vardır: İç SEO ve Dış SEO.

Temel seo, iç SEO’dan geçmektedir. İç seo uyumluluğu (arama motoru dostu) olmayan sitelere yapılan dış seo çalışmaları sonuç vermemekle birlikte daha kötü sonuçlar doğurabilmektedir. Dolayısı ile bir sitenin SEO’ya başlayacağı ilk nokta iç SEO’dur. Sayfa içerisinde gerekli düzenlemeler yapılarak dış SEO’ya geçmek gerekir.

İç SEO’nun en temel kurallarından biri özgün olmaktır. Sayfa içeriklerinizin ve makaleleriniz tamamen size ait olması, kopya olmamasına çok dikkat edilmesi gerekmektedir. Tabiki bu kural sadece temel yapılanmaya başlamak için önemlidir. İç SEO sadece bunlar ile sınırlı değildir. Bu konu ile ilgili daha detaylı bir inceleme yapmak isterseniz İç SEO yöntemleri, site içi SEO optimizasyonları bölümünden bakabilirsiniz.

Dış SEO, site içindeki gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra, kendi içinizde belirlediğiniz belli başlı anahtar kelimelerin, farklı platformlarda reklamını yapmak demektir. Arama motorlarının uygulamış olduğu reklam yöntemlerindeki maliyetlerin, rekabet ile her geçen gün artışa geçmesi, bir çok site sahibinin farklı dış SEO yöntemlerine başvurmalarına neden olmuştur. Bu yöntemlerinde başında backlink çalışmaları, footer link diyebileceğimiz banner ve text çalışmaları (sabit link) gelmektedir. Bu farklı yöntemler tabiki Freelance çalışan arkadaşlarımızında dikkatini çekmiş, hatta SEO konusunda hiçbir bilgisi olmasa da bu işi çok iyi yapıyormuş gibi göstererek sizlere 5-10 TL’ye tanıtım yazılarınızı yayınlıyoruz gibi reklamlar vermektedir. Şunu hiçbir zaman unutmamak gerekir; kötü backlink sitenize her zaman zarar verecektir.

Tanıtım yazılarınızın veya sabit linklerinizin, yayına alacak sitelerin arama motorlarındaki durumu çok önemlidir. SEO çalışması birden çok kişi veya firma ile aynı anda yapılmamalıdır. Güvendiğiniz ve bildiğiniz firmalar ile çalışma yapmak sizleri çok daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır. Tanıtım yazıları, backlink çalışmalarının temelini oluşturduğundan, tanıtım yazılarınızın özgün olması çok önemlidir. Yazı içersinde kullanacağınız anahtar kelimenin linklemenin doğru yerde ve doğru şekilde kullanılması önemli bir kuraldır.

ŞİMDİ SEO PAKETLERİNE GÖZ AT