Günümüzdeki internet ağı içerisinde kendisine sağlam bir yer edinmek isteyen, bu ağdaki yüksek rekabette galip gelmek isteyen ve giderek tanınır hale gelmeyi hedefleyen her internet sitesi SEO çalışmaları yaptırmak zorundadır. Ancak SEO çalışmaları sayesinde internet sitesinden istenilen verim elde edilebilir. İnternet sitesinin kendisini güçlü bir şekilde inşa etmesi ve ilerletmesi, planlı ve programlı bir şekilde bir sonraki hamlelerin uygulanması çok önemlidir. Planlı ve programlı SEO çalışmalarında SEO analizinin önemi kendisini açık bir şekilde gösterir. SEO analizleri sayesinde internet sitesinin izleyeceği yol tutarlı ve doğru bir yol olacaktır.

Bu yazımızda SEO analizleri hakkında çok çeşitli bilgileri başlıklar halinde ele aldık. Önce SEO analizi nedir ve SEO analizi nasıl yapılır sorularını detaylı bir biçimde cevaplandırdık. Sonrasında ise SEO analizinin önemi nedir ve SEO analizini kimler yapar sorularına en net ve doğru cevapları verdik. Yazıyı okumaya devam ederek SEO analizleri ile ilgili merak ediyor olduğunuz her şeyi öğrenebilirsiniz. Şimdi SEO analizi nedir konusunu ile bilgilerimizi size sunmaya başlayalım.

SEO Analizi Nedir?

SEO çalışmaları içerisinde yer alan ve en önemli yapı taşlarından biri olan SEO analizleri her internet sitesinin ihtiyacı olan bir uygulamadır. SEO analizi demek bir internet sitesinin anahtar kelimelerinin, içeriklerinin, yazılımsal ve tasarımsal durumlarının, aynı zamanda rakip sitelerin özelliklerinin, kısacası internet sitesini etkilemekte olan her şeyin analiz edilmesi demektir.  SEO analizi bu anlama gelir. SEO analizinde en önemli nokta internet sitesini en üst sıralara taşıyacak olan anahtar kelimelerin belirlenip uygulanmasıdır. Bu sayede çok kullanılan önemli arama motorlarında, Yandex, Google ve Bing gibi arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında o internet sitesi ilk sıralarda gözükecektir ve dolayısıyla da internet sitesine gelen ziyaretçi sayısında büyük artışlar gözlemlenecektir. SEO analizi nedir konusunda kısacası bunları söyleyebiliriz. Peki, SEO analizi nasıl yapılır? Bu önemli sorunun cevabı öğrenmek için yazıyı okumaya devam edin.

SEO Analizi Nasıl Yapılır?

SEO analizi yapılır iken ilk önce internet sitenizin tasarımsal ve yazılımsal özellikleri incelenir. Bu inceleme sonucunda yazılımsal ve tasarımsal her bir özellik SEO ile uyumlu hale getirilir. Bu özelliklerde eğer mevcut bir hata, sorun var ise hemen bulunur ve hata ortadan kaldırılır. Böylece – SEO analizinin önemi konusunda göreceğimiz gibi – internet sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer almasını engelleyecek olan en önemli pürüzler ortadan kaldırılır.

Sonrasında içerikleriniz, anahtar kelimeleriniz incelemeye tabi tutulur. İçeriklerinizin internet sitenizin temsil ettiği kategori ile uyumlu olması gerekmektedir. Eğer internet sitenize uymayan içerikler var ise o içerikler ya kaldırılır ya da uyumlu hale getirilir. Aynı zamanda içeriklerinizde kullanmak zorunda olduğunuz anahtar kelimeler de SEO uyumlu şekilde belirlenir. Eğer anahtar kelime tercihleriniz yanlış ise tüm yanlışlıklar ortadan kaldırılır. Arama motorlarında sizi üst sıralara taşıyacak olan anahtar kelimeler belirlenir ve doğru şekilde kullanılır.

Sizin internet sitenizin detaylı bir SEO analizi yapılır iken aynı zamanda diğer rakip internet sitelerinin analizleri de yapılır. Böylece başarılı rakiplerinizin izlediği stratejinin ne olduğunu, SEO konusunda hangi hamleleri yaptıklarını görebilirsiniz. Buna göre de sizin internet sitenizin atacağı sonraki adımlar belirlenir.

SEO analizi nasıl yapılır konusu bu şekildedir. Şimdi SEO analizinin önemi nedir sorusunun cevabını öğrenebilirsiniz. Bir sonraki başlığımızın konusu SEO analizlerinin önemi ile ilgilidir.

SEO Analizinin Önemi Nedir?

SEO analizlerinin önemi kendisini açık bir şekilde ortaya koymaktadır. Yapılan SEO çalışmalarında analizlerinin yeri çok önemlidir. Çünkü ancak doğru bir SEO analizi ile internet sitesi verimli hale getirilebilir. SEO analizleri sayesinde internet sitesinin tüm doğru – yanlış adımları, uygulamaları, içerikleri, yazılımsal ya da tasarımsal sorunları; kısacası internet sitesini etkileyen her bir durum ortaya çıkar. SEO analizinin önemi kendisini bu noktalarda açıkça gösterir.

  • SEO analizi sayesinde internet sitenizi arama sonuçlarında en ön sıralara taşıyacak olan doğru anahtar kelimeler belirlenir. Bu anahtar kelimelerin kullanılması sonucu sitenizde artan trafik yoğunluğu, yani gelen ziyaretçi kitlesindeki artış izlenir. Eğer trafik yoğunluğunda bir değişim gözlemlenir ise hemen sorunun ne olduğu tespit edilir ve sorun ortadan kaldırılır.
  • SEO analizinin önemi konusunda ayrıca rakiplerinizin hamlelerini önceden tespit edebilir hale gelmeniz de vardır. Yani, SEO analizi sayesinde sizin sitenizde olduğu gibi diğer rakip sitelerde de analiz yapılır. Onların hangi anahtar kelimeleri kullandığı, arama motorlarındaki durumları, sitelerine gelen ziyaretçi sayıları ve nitelikleri; her bir detayları incelenir.
  • SEO analizi sayesinde internet sitenizdeki SEO çalışması en verimli şekilde uygulanır ve planlı – programlı bir biçimde çalışmalara, uygulamalara devam edilir.

SEO analizinin önemi ile ilgili olarak en genel haliyle bu bilgileri size verebiliriz. Bir sonraki başlığımızı okuyarak SEO analizini kimlerin yapabileceğini öğrenebilirsiniz.

SEO Analizini Kimler Yapar?

SEO analizi yapmak için SEO konusunda bilgili, eğitimli ve yeteri kadar pratik yapmış olmak gerekmektedir. Dolayısıyla iyi ve verimli bir SEO analizini sıradan bir kişi, bu konuda bilgisi olmayan, yüzeysel bilgilere sahip olan kişi yapamaz. SEO analizi yaptırmak istiyor iseniz kesinlikle SEO uzmanı ile görüşmelisiniz. Biz sizlere SEO analizi hizmetini vermekteyiz. Sitemize girerek SEO uzmanlarının yaptığı SEO analizi hizmetimizden faydalanabilirsiniz.