Organik SEO Nedir?

Eğer bir internet sitesine sahipseniz en temel ihtiyaçlarınızdan biri de arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmasıdır. SEO çalışması ile arama sonuçlarında internet sitenizin daha üst sıralarda konumlanması mümkün olabilir. Bu konuda bir araştırma yaptığınızda karşınıza çıkacak kavramlar arasında organik SEO da bulunuyor. Dolayısıyla bu kavramın ne anlama geldiğini de merak edebilirsiniz.

En genel şekliyle organik SEO site alan adının alınmasından sosyal medyaya kadar uzayan tüm süreçleri kapsayan ve internet sitesini arama sonuçlarının ilk sayfasına taşımak amaçlı olarak gerçekleştirilen bir çalışmalar bütünüdür. Elbette tüm bu çalışmaların sonuç vermesi için bir süre beklemeniz ve sabırlı olmanız gerekiyor. Çünkü bu yöntemle internet sitenizi ilk sayfada görmeniz sadece birkaç gün ya da birkaç hafta içerisinde mümkün olmaz.

Zira organik SEO başta olmak üzere tüm SEO çalışmalarının sonucunu minimum 6 ay sonra görmeye başlayabilirsiniz. Elbette bu süreçte kat edilen yola dair hiçbir fikrinizin olmayacağını söylemiyoruz. Çalıştığınız SEO ajansı aylık raporlar ile neler yapıldığı ve ne gibi geri dönüşler olduğu konularında mutlaka sizi bilgilendirecektir. Ancak asıl hedef olan ilk sayfaya ulaşmak için beklemeniz gerektiğini de unutmamalısınız.

Organik SEO Hangi Teknikle Yapılır?

Öncelikle organik SEO kavramının adından da anlayabileceğiniz gibi bu çalışmaların doğal teknikler ile gerçekleştirildiğinin altını çizmek gerekiyor. Yapay teknikler kullanılmaz. Keza uzun sürmesi ve son derece kapsamlı çalışmalar olması da bundan kaynaklanıyor. Manüel olarak gerçekleştirilen bu çalışmalarda nasıl bir yol haritasının izleneceği ise her firmada aynı olmaz. Ancak genel olarak işleyişin benzer süreçleri kapsadığını da belirtebiliriz.

organik seo

Organik SEO’ya Dair Püf Noktaları

Elbette bu çalışmalar için de dikkat edilmesi gereken bazı püf noktaları bulunuyor. Bu püf noktalarını sizler için derledik, hemen göz atın!

 • İçerikler için mutlaka yorum bileşeni olmalı! Çünkü içerikler hakkında kullanıcılar soru sormak isteyebilir, görüş paylaşabilir. Bu da etkileşimi artırır.
 • İçerikler kesinlikle % 100 örgün olmalı ve belirli bir kalite düzeyinin de üzerinde olmalı! Kopya içerikler Google tarafından tespit edildiğinde sıralamada düşüşe geçebilirsiniz.
 • Bilmeyenler için Google ile Facebook arasında bir içerik anlaşmasının olduğunu belirtelim. Sosyal medyayı aktif şekilde kullanın ve içeriklerde sorulara da yer verin. Sosyal medyada paylaşılan içerikler artık arama sonuçlarında da çıkıyor.
 • Siteye eklediğiniz içeriklere sosyal medya paylaşım butonları da ekleyin. Ziyaretçilerin içerikleri paylaşması daha fazla sayıda ziyaretçi anlamına geliyor.

Organik SEO Nasıl Yapılır?

Web sitelerin arama motorlarındaki sıralamada yükselmesini sağlamak için gerçekleştirilen organik SEO çalışmaları günümüzde çok daha fazla önem kazandı. Bir web sitenin alan adının alınması ve kurulumunun yapılmasından itibaren tüm süreçleri kapsayan bir çalışmalar bütünü olan organik SEO’nun faydalarından söz etmeye gerek bile yok. Google algoritmalarına uygun bir form kazanan sitenin daha fazla sayıda trafik alması da mümkün olabiliyor.

Öncelikle organik SEO çalışmalarının mutlaka bir SEO uzmanı tarafından yapılması gerektiğini belirtmekte fayda var. Şayet SEO alanında yeterince bilgi sahibi değilseniz bu tür çalışmaları doğru ve etkin bir şekilde gerçekleştirme konusunda da zorlanabilirsiniz. Oysa bir uzmandan yardım almanız çok daha hızlı bir şekilde çalışmaların başlanmasını sağlar ve dolayısıyla elde edeceğiniz başarıya giden yol da kısalır.

Organik SEO Aşamaları

SEO uzmanlarının organik SEO çalışmalarında izledikleri yol ya da uyguladıkları teknikler değişebilir. Fakat genel olarak şu aşamalardan söz edebiliriz:

 • Hangi alanda aktif olacaksa bu alana uygun bir alan adının alınması gerekiyor. Alan adının ‘.com’ uzantılı olanı makbuldür.
 • Sitenin bulunacağı sunucunun hızı çok büyük önem taşıyor. Hız konusunda gerekli tüm alt yapı çalışmalarını tamamlamalısınız. Uygun lokasyonda yer alan internet siteleri hız bakımından da beklentileri karşıladığı için Google da bu durumu dikkate alıyor. Yani yavaş bir site organik SEO çalışmaları ile ilk sayfaya taşınamaz.
 • Web sitenin kalitesinin, dizaynının son derece önemli olduğunun altını çizmekte fayda var. Site içi tasarım kesinlikle görsellikte başarılı olmalı ve kolay bir ara yüze sahip olmalıdır.
 • Sitedeki içeriklerin ve görsellerin de mutlaka belirli bir kalite düzeyinin üzerinde olması gerekiyor. Görsellerin çözünürlüğüne ve içeriklerin de kaliteli olmasına hassasiyetle yaklaşın.
 • İçeriklerin %100 özgün olması ve beraberinde anahtar kelimeler içermesi de önemli unsurlar arasında yer alıyor. Anahtar kelimelerin homojen şekilde dağılması, içeriğin hedef kitleye uygun olması da mühim!
 • Sosyal medya hesapları da açılmalı ve bu hesaplar aktif bir şekilde, amaca uygun olarak kullanılmalıdır. Günümüzde hiçbir internet sitesinin sosyal medyadan bağımsız düşünemeyiz. Bu nedenle sosyal medyanın gücünden aktif olarak faydalanabilirsiniz. Ayrıca sitenize trafik sağlayabilir ve kaliteli linkler de alabilirsiniz.
 • Tanıtım yazısı çalışmalarının mutlaka yapılması gerekiyor. Tanıtım yazısı paketleri hangi adreslerden alındığı elbette önemli ve bu konuda da kalite odaklı bir planlama yapmanızda fayda olacaktır. Tanıtım çalışmalarında da kullanılan içeriklerin ürün/hizmete uygun olması çok büyük önem taşıyor.

Organik SEO Çalışmalarında İçeriğin Önemi

Bir internet sitesini en iyi şekilde temsil eden bileşen içeriklerdir. Dolayısıyla organik SEO çalışmalarında da içeriğin önemi asla yadsınamaz. Kalitesiz içerikler, ne kadar başarılı bir SEO çalışması yapılırsa yapılsın, internet sitesini belirli bir noktaya taşıma noktasında yetersiz kalır. Şimdi bunun tam aksini düşünelim. Kaliteli içerikler ise internet sitesine daha fazla sayıda ziyaretçi sağlar ve bu sayede sıralamalarda da bir yükselişin kapıları açılır.

Tanıtım yazısı paketleri ile organik SEO çalışmalarında kaliteye en çok odaklanılması gereken unsur içeriklerdir. Elbette içeriklerin % 100 özgün olması gerektiğini belirtmeye gerek bile yok. Ancak sadece özgünlüğün de yeterli bir kriter olmadığının bilinmesi gerekiyor. Özgünlük ile birlikte içeriğin konuyu ziyaretçiye net bir şekilde anlatılan ve kolay anlaşılır bir dille kaleme alınmış olması da önem taşıyan faktörler arasında yer alıyor.

organik seo çalışmaları

Organik SEO Çalışmalarında İçerik Nasıl Olmalı?

Yapacağınız organik SEO çalışmaları kalıcı sonuçlar sağlayabilmesi için siteye yüklediğiniz içeriklerde bazı unsurlara dikkat edilmiş olması gerekiyor. Bu faktörleri sizler için listeledik!

 • Yazıların başlıklarının çok iyi belirlenmesi gerekiyor. Evergreen içeriklerde çok aranan kelime öbekleri başlık olarak kullanılabilir. Fakat ürün ve hizmet tanıtımına dair içeriklerde olabildiğince başlığın ilgi çekici olması, dikkat çekmesi ve merak uyandırmasına özen gösterilmelidir.
 • İnternet sitesinin kurulumunun yapılmasının ardından organik SEO çalışmasına başlanmadan önce içerik sayısı ya da kelime uzunluğu belirlenmelidir.
 • İçeriklerin SEO uyumlu olması en önemli unsurlar arasında yer alıyor.  Mutlaka içeriklerin hazırlanmasından önce anahtar kelime çalışması ve rakip analizi gibi çeşitli çalışmaların tamamlanmış olması gerekiyor. Böylelikle  anahtar kelimeler içeriklerde kullanılabilir ve trafik artışının sağlanması mümkün hale gelebilir.
 • İçerikler kadar önemli olan unsurlar arasında meta description ve title da  bulunuyor. Sayfaların kesinlikle başlık ve açıklama kısımlarını anahtar kelime içerecek şekilde hazırlamanız lazım.  Bununla birlikte meta description ve title bölümlerinin konuyu özetleyecek şekilde ve kolay anlaşılır ifadelerle hazırlanması da dikkat edilmesi gereken unsurlar arasında yer alıyor.
 • Tüm içeriklere sosyal medya paylaşım butonlarının eklenmesi  faydalı oluyor. İçeriklerin sosyal medyada paylaşılması çok daha fazla sayıda kişiye ulaşılması anlamına gelir.  Sosyal medyada paylaşılan içerikler arama motorları tarafından da listelenebiliyor. Bu bilgiyi de mutlaka göz önünde bulundurmalısınız.
 • Aynı zamanda her içeriğin altına mutlaka yorum bölümünü de eklemelisiniz. İçeriklerle ilgili soru cevap bölümleri ziyaretçileriniz ile etkileşime geçebileceğiniz en pratik alanlardan biridir. Bu nedenle SEO çalışmalarında kullanılan içeriklerin ziyaretçilerle bir etkileşim aracı olarak da değerlendirildiğini belirtebiliriz. Bu yüzden tanıtım yazısı paketleri satın almak oldukça önem kazanıyor.