Bir internet sitesinin seo uyumlu olup olmadığı konusu o site için ve siteye sahip olan kişi ve kuruma getireceği fayda ya da verim için çok önemli bir konudur. Çünkü internet siteleri artık seo uyumlu olmadığı takdirde hiçbir şekilde istenilen verimi vermemektedir. Bildiğiniz üzere arama motorlarının kendilerine özgü olan katı algoritmaları vardır ve bu algoritmalara uygun hale getirilmeyen bir internet sitesi arama motorları tarafından tanınmayacaktır, görünmez olacaktır. İnternet sitesi kendisini görünür etmek, var kılmak, tanınır hale getirmek istiyor ise, yani arama motorlarında üst sıralara yerleşmek istiyor ise sadece seo çalışması yaptırarak bunları başarabilir. Tabii bu konuda internet sitesi sahiplerinin sordukları en önemli sorulardan biri de şu: Web sitem seo uyumlu mu sorusu. Web sitenizin seo uyumlu olup olmadığını anlamanız için bazı ana noktalar, ipuçları bulunur ve biz de bu yazımızın içerisinde sizlere bu noktaları gösterdik. Eğer web sitenizin seo uyumlu olmadığını anlar iseniz yapmanız gereken ilk iş web siteniz için seo çalışması yaptırmak yani seo hizmeti almak olmalıdır. Aksi bir durumda web siteniz size beklediğiniz faydayı kesinlikle göstermeyecektir. 

Web sitesinin seo uyumlu olması ne demek?

Web sitem seo uyumlu mu sorusunun yanıtı vermeden önce seo uyumlu olması ne anlama geliyor, bu konuya biraz bakalım. Bir web sitesinin seo uyumlu olması demek o web sitesinin arama motorlarında üst sıralarda ya da ilk sayfalarda kendisini gösterebiliyor olması demektir. Ya da şu anlama da gelir: Web sitesinin seo uyumlu olması demek, o web sitesinin arama motorlarının algoritmalarına uyumlu hale gelmiş olması demektir. Bu da zaten web sitesinin arama motorlarında görünüyor olduğu, tanınıyor olduğu anlamına gelir. Web sitesi seo uyumlu değil ise bu tanınma ve görünür olma durumlarının hiçbiri geçerli değildir, geçerli olamaz. Aynı şekilde o web sitesi Google gibi arama motorlarında yapılan arama sonuçların ilk sayfalarda da en üst sıralarda da yer edinemez. Bu konuyu bu şekilde kısaca size açıklamış olduk. Şimdi de Web sitem seo uyumlu mu sorusunu yanıtlamaya başlayalım. Çeşitli alt başlıklar ile bunu anlamanızın yollarını size göstermiş olacağız. 

  1. Doğru anahtar kelimeleri kullanıyor musunuz?

Eğer Web sitem seo uyumlu mu sorusunun yanıtını doğru şekilde almak istiyor iseniz öncelikli olarak anahtar kelimeleri nasıl kullanıyor olduğunuzu inceleyin. Anahtar kelimeleri doğru kullanmıyor iseniz seo uyumlu olduğunu kesinlikle söyleyemezsiniz. Doğru anahtar kelime kullanımı şu şekilde olur: Örneğin sitenizde yayınladığınız içeriğin konusu “tatil ürünleri” ise anahtar kelimeniz de mutlaka bu konu ile ilgili ya da doğrudan “tatil ürünleri” olmak zorundadır. Yazı içerisinde belli bir sayıda bu kelimeyi geçirmek zorundasınız. Örnek vermek gerekir ise: 350 kelimelik bir içerikte en fazla 3 adet “tatil ürünleri” anahtar kelimesini kullanmanız gerekir. Çok fazla kullanır iseniz bu algoritmalara uymaz, seo uyumlu yapmaz. Çok az kullanır iseniz de yine aynı durum geçerli olur. Yani uygun sayıda ve içerikle uygun bir şekilde anahtar kelime kullanımı yapmanız gerekir. 

  1. Google’da üst sıralarda yer alıyor musunuz?

Web sitem seo uyumlu mu konusunda bir diğer husus da üst sıralarda yer alıp almamaktır. Eğer yer almıyor iseniz sitenizin iyi bir şekilde, tam olarak seo uyumlu olduğunu söyleyemeyiz. Bunu öğrenmek için web sitenizde yayınladığınız içerikleri genel konuları kapsamında Google arama motorunda aratın. İlk sıralarda içerikleriniz ve web siteniz gözükmüyor ise web siteniz seo uyumlu değildir. 

  1. Google’da ilk sayfada yer alıyor musunuz?

Google’da en üst sıralarda yer almasanız bile en azından ilk sayfada yer alıyorsanız da sitenizin belli bir oranda seo uyumlu olduğunu söyleyebilirsiniz. Ama yine de tam uyumlu denilemez. Eğer ilk sayfalarda hiçbir şekilde siteniz ve içerikleriniz gözükmüyor ise web siteniz kesinlikle seo uyumlu olan bir web sitesi durumunda değildir. Bunun için yapmanız gereken şey seo çalışmasında yapılan adımlarda hangi hatayı yapmış olduğunuzu aramanız ve fark edip düzeltmenizdir. Web sitem seo uyumlu mu konusunda en önemli şey bu olabilir. 

  1. Tıklanma oranları ne durumda?

Web sitenizin seo uyumlu olup olmadığını anlamanız için bir diğer ve aslında bu yazıda size vereceğimiz son yol tıklanma oranlarına bakmaktır. Web sitenize gelen ve içeriklerinize gelen tıklanma oranlarına bakın. Site istatistiklerinden bunu görürsünüz. Eğer tıklanmalarınız çok düşük düzeyde ise siteniz seo uyumlu olan bir iste konumunda değildir. Eğer tıklanmalarınız yüksek ise web sitenizin seo uyumlu olduğunu söyleyebiliriz. Tabii ki yukarıda saydığımız maddeleri unutmayın, bunları da göz önüne alın. Her şeyi göz önüne aldığınızda bütün maddeler siteniz için geçerli durumda ise web sitenizin seo uyumlu olduğundan emin olabilirsiniz. 

Web sitem seo uyumlu mu sorusunu bu şekilde yanıtlamış olduk. Eğer aklınızda bunun gibi daha başka sorular da mevcut ise sitemize girerek diğer içeriklerimizi yazılarımızı da okuyabilirsiniz. Ya da bizler ile iletişime geçerek de sorularınızı sorabilirsiniz. Eğer seo hizmeti almak istiyor iseniz de yine bizler ile iletişime geçebilir ve seo uzmanlarından siteniz için seo hizmeti almak yolunda ilk adımları atabilirsiniz.