SEO FAALİYETİ NEDİR?

SEO yani arama motoru optimizasyonu, bir web sitesinin doğal yöntemlerle arama motorlarındaki sonuçlarının iyileştirme ve sıralamasını daha yukarı çekme süreci olarak tanımlanabilir. SEO faaliyetleri 3 ana kategoriye ayrılır bunlar; teknik SEO, sayfa içi SEO ve sayfa dışı SEO faaliyetleridir. Tüm SEO faaliyetleri hedef kitleniz düşünülerek gerçekleştirilmelidir. Amacınız insanların tüketmesi için olabildiğince en iyi içeriği yaratmak ve sunmak olmalıdır. Böylece arama motorları içeriğinizi beğenir ve sıralar.

SEM FAALİYETİ NEDİR?

SEM Türkçe anlamıyla arama motoru pazarlaması, işletmelerin reklamlarının yayınlanması, ün üst sıraya yerleştirilmesi için ödeme yaptıkları çevrimiçi reklamcılık stratejisidir. SEO ve SEM beraber olarak kullanıldığında güçlü bir reklam ve pazarlama kampanyası oluştururlar.

SEO VE SEM ARASINDAKİ FARK NEDİR?

Arama motoru optimizasyonu ve arama motoru pazarlaması olan SEO ve SEM kampanyanıza entegre etmenin amacı, daha iyi bir web sitesi görünürlüğü ve arama motoru sıralamasında yukarılarda yer almaktır. SEO ve SEM birbirinden farklıdır ancak beraber kullanıldığında oldukça etkilidir. Arama motoru optimizasyonu doğal bir süreçtir, arama motorları organik arama algoritmaları tarafından belirlenen, ücretsiz arama sonuçlarını ifade eder. Web sitenizin görünürlüğünü ve arama motorlarındaki sıralamasını iyileştirmek için başlık etiketleri, açıklamalar, doğru anahtar kelime seçimi ve kullanımı ve bunlar gibi strateji kullanabilirsiniz. Arama motoru ise pazarlaması için ise ödeme yapılması gerekir. SEM, ücretli arama, sponsorlu gösterimleri ile web sitenizin reklamını yapan bir dijital pazarlama stratejisidir. Her iki faaliyet de çevrimiçi pazarlama için oldukça önemlidir. Bu faaliyetler işletmenizin dijital olarak büyümesini amaçlayan ancak bunu farklı yöntemlerle yapan pazarlama stratejileridir.

Arama Motoru Optimizasyonunun (SEO) Avantajları

  • Uygun Maliyetlidir: SEO faaliyetleri ücretsizdir. Web adresinizi arama motorları için nasıl optimize etmesini bildiğiniz sürece, arama optimizasyonu için herhangi bir ücret ödemenize gerek yok. Eğer nasıl arama motoru optimizasyon edeceğiniz hakkında fikriniz yoksa veya yeni başlıyorsanız dijital pazarlama kampanyanız için uygun maliyetli biriyle anlaşabilirsiniz. SEO faaliyetleri ile web sitenizin görünürlüğü artacaktır ve arama motorlarında kendine üst sıralarda yer edinecektir.
  • Uzun Vadeli Görünürlük Sağlar: SEO faaliyetleri işletmeniz için uzun vadeli çevrimiçi görünürlük sağlar. Doğal yöntemlerle, organik olarak arama sıralamanızı iyileştirmek için yüksek kaliteli içerikler oluşturabilirsiniz.
  • Web Sitenize Değer Katar: SEO faaliyetleri sitenize olan tıklanma oranını ciddi bir oranda yükseltir. En fazla tıklanma oranını yakalamak için arama motorlarında en üst sırada bulunmanız gerekir, en üst sırada yer alırsanız çok yüksek bir tıklanma oranına sahip olursunuz. Bunun için önceliğiniz yüksek kaliteli, SEO dostu içerikler oluşturarak web sitenize gelen trafik yoğunluğunu yükseltmek olmalıdır. SEO faaliyetlerini takip eder ve uygularsanız web siteniz yüksek tıklanma oranları ile birlikte çok daha fazla değer kazanacaktır.

Arama Motoru Pazarlamasının (SEM) Avantajları

  • Kısa Sürede Sonuçlar Elde Etmenizi Sağlar: Arama Motoru Pazarlaması diğer pazarlama stratejilerine göre çok daha kısa sürede sonuç elde etmenize olanak sağlar. Potansiyel müşteri oluşturmak için belli bir zaman alan arama motoru optimizasyonunun aksine, arama motoru pazarlaması internet siteniz için anlık etki sunar. Bu nedenle arama motoru pazarlaması, arama motoru optimizasyonundan çok daha hızlıdır ve küçük işletme ve şirketler için daha çok uygundur. 
  • SEM Faaliyetleri Ölçeklendirilebilir: SEM faaliyetleri kampanyanıza uygun fiyatlarda para harcamanız gerekiyor. Ancak arama motoru faaliyetleri yüksek bir şekilde ölçeklenebilir olduğu için arama motoru pazarlaması faaliyetleri kampanyası için harcayacağınız para konusunda endişelenmenize gerek yok. Hazırlamış olduğunuz kampanyanızın para miktarını kontrol edebilir ve bütçenizi aşan yüksek para harcamaktan kaçınabilirsiniz.
  • Tıklama Başına Ödeme Yaparsınız: Arama motoru pazarlaması ile ücretli reklamlarınız Google’ın sunduğu listede en üstte görünür ve birisi reklam anlaşmalı bu bağlantıya tıkladığında ödeme yaparsınız. Her tıklama ile web sitenizi potansiyel müşteriler ziyaret edecektir ve onların bu ziyaretlerini bir satışa çevirmeniz için internet sitenizi optimize etmeniz gerekir.

Arama Motoru Pazarlaması (SEM) Önemi

SEM, ücretli bir reklam olarak yapılır ve en yüksek etkiyi alabilmek için SEO ile birlikte yapılır. SEM internet siteniz trafik almanın en kolay, en hızlı ve en etkili yollarından biridir. SEM faaliyetleri internet sitenizde aldığınız trafiği çok değerli ve çok alakalı bir hale getirir. Araştırmalara göre insanların genellikler arama motorlarını sorunlarına çözüm aramak amacıyla kullandığı görülüyor. Bu nedenle bir internet kullanıcısı belirli bir arama sonucunda web sitenize girdikten sonra bir satış alma işlemi gerçekleştirme olasılığı çok yüksektir. 

Arama Pazarlaması (SEM) Nasıl Çalışır Ve Adımları Nelerdir?

  • Hesap oluşturma: SEM stratejilerinden herhangi birini uygulamak istiyorsanız ilk yapmanız gereken şey bir hesap oluşturmaktır. Tercih ettiğiniz platformu veya ağı belirledikten sonra onlar ile iletişime geçerek, gerekli bilgileri sağlayarak hesap oluşturuyorsunuz.
  • Anahtar Kelime Seçme ve Anahtar Kelimeler için Teklif Verme: Arama motoru pazarlaması kampanyasındaki bir sonraki adım yayınlayacağınız reklam için en uygun ve en alakalı anahtar kelimeyi düşünmek ve belirlemektir. Anahtar kelime belirlemek en önemli adımlardan biridir. İnsanlar bu kelimeye arama motorunda arattıklarında sizin reklamınızı görecekler. Belirlediğiniz anahtar kelime çok yaygın olarak kullanılıyorsa bu anahtar kelimeyi kullanmak için rakiplerin ile rekabete girmeniz gerekebilir.
  • Açıklama Ekleyin: İnternet kullanıcısına seslenmek için ilgi çekici açıklamalar ekleyin.
  • Faaliyetlerinizi Başlatın: Son adım olarak görülebilir ancak son değildir kampanyanızı başlatın ve sonuçlarını bir diğer kampanyanızda daha etkili olabilmek için iyi analiz edin.