SEO çalışmaları günümüzün en önemli çalışmaları halinde bulunur. Her bir web sitesi kendisine bir SEO çalışması yaptırmak zorundadır. Çünkü SEO, Google gibi arama motorlarında o web sitesinin görünürlüğünü ve tanınırlığını sağlaması için gereklidir. Eğer bir web sitesinden verim alınmak isteniyor ise bu çalışma yaptırılmadan istenilen verimin alınamayacağını söylemek pek mümkündür. Bu sebeple eğer siz de bireysel ya da kurumsal olan herhangi bir web sitesine sahip iseniz vakit kaybetmeden SEO hizmeti almaya başlamanız iyi olacaktır.

SEO hizmetini sadece SEO uzmanları vermelidir. Günümüzde bu alan çok yaygın hale geldiği için ne yazık ki piyasada çok fazla dolandırıcı, uzman olmayan kişi mevcuttur. Bu kişilere kesinlikle inanılmaması gerekir. Aksi durumda SEO çalışması doğru bir şekilde yapılmamış olur ve web sitesi herhangi bir fayda alamaz. SEO çok karmaşık bir yapıya sahip işlemler bütünü olduğu için bu çalışmayı yalnızca bu alanda uzman olan, eğitimli ve deneyimli olan SEO uzmanları yapabilir.

SEO Uzmanı Nedir?

SEO uzmanı en genel olarak şu anlama gelir: SEO çalışması, web sitesini Google ya da Yandex gibi çok kullanılan arama motorlarının algoritmalarına uygun hale getirme işlemidir. Bu işlem içerisinde pek çok yardımcı işlemi barındırır. Dolayısıyla aslında bir işlemler bütünü olduğunu söylemek pek mümkündür. SEO sayesinde web sitesinin alt yapısı, içerikleri, linklemeleri, görsel kullanımları ve daha pek çok nokta doğru ve uygun bir şekilde oluşturulur. Web sitesi arama motorlarında görünür ve tanınır hale gelir iken aynı zamanda web sitesinin içerikleri arama motorlarında ilk sayfada ve üst sıralarda yer alır.

SEO uzmanı da bu işlemleri başarılı bir şekilde yapan kişilere verilen addır. SEO uzmanlığı günümüzde bir meslek dalı haline gelmiştir. Bu kişiler bu alanda yıllarca eğitim almış olan kişilerdir. Üniversitenin ilgili olabilecek bölümlerinden mezun olup yazılım ve benzeri alanlarda eğitim almışlardır. Ayrıca SEO uzmanları deneyimli olan kişilerdir. Sadece birkaç adet SEO işi yapmış olan kişi elbette uzman olarak görülemez. Bu sebep ile ajansımızda çalışan SEO uzmanı arkadaşlarımızın her biri bu işe senelerini vermiş olan, deneyimli olan kişilerdir.

Kısacası SEO uzmanı herhangi bir web sitesini arama motorlarının kendi algoritmaları ile uyumlu hale getiren, bunu yapmak için gereken tüm bilgiye ve deneyime sahip olan, web sitesinin içeriklerinden alt yapısına kadar her şeyini optimize eden ve yöneten kişi halindedir. Peki SEO uzmanı ne iş yapar? Bu konuyu şimdi yazının devamında ele alacağız.

SEO Uzmanı Ne İş Yapar?

SEO uzmanlığı basit bir işmiş gibi görünse de aslında çok karmaşık bir iş ağına sahiptir ve her bir adım eksiksiz şekilde yerine getirilmelidir. SEO uzmanı ne iş yapar sorusunu yanıtlamak için şimdi sizlere maddeler halinde bir SEO uzmanının yaptığı bütün işleri göstereceğiz:

  • Optimizasyon

SEO uzmanı öncelikli olarak markaların, işletmelerin ya da herhangi bir kuruluşun web sitesini optimize eder. Bu, bir SEO uzmanının yapması gereken çok önemli bir işlemdir. Çünkü optimizasyon işlemi sayesinde web sitesinin arama motoru algoritmalarına uyumlu hale gelmesi sağlanır.

  • SEO Analizi

SEO uzmanı SEO analizi yapar. Tüm SEO hizmeti boyunca bu analiz devam eder. Bu sayede diğer rakip markaların ya da kuruluşların web siteleri incelenir, hamleleri analiz edilir.

  • Linklemeler

SEO uzmanının yaptığı bir diğer iş linkleme işleridir. Backlink kaynakları SEO uzmanı tarafından belirlenir. Bu kaynaklar belirlendikten sonra da bunlar ile link alışverişleri yapılır. SEO hizmetinde önemli adımlardan biri halindedir.

  • İçerik Üretimi

Doğru ve kaliteli içerik üretimi, web sitesinin içeriklerini arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında en üst sıralara taşıyacak olan en önemli husustur. Eğer içerikler kalitesiz ve SEO uyumlu olmaz ise web sitesiyle ilgili hedeflere ulaşılması imkânsız olur. SEO uzmanı sayesinde SEO uyumlu olan kaliteli içerikler üretilir ve uygun şekilde yayıma sokulur.

  • Anahtar Kelimeler

SEO uzmanı kaliteli bir içerik hazırlar iken kullanılacak anahtar kelimelerin analizini doğru şekilde yapar. SEO analizi sonucunda hangi anahtar kelimenin hangi içerikte kullanılması gerektiği ortaya çıkar. Anahtar kelimenin ne kadar ve nasıl kullanılacağını SEO uzmanı belirler. Bu sayede Google gibi arama motorlarında o anahtar kelimeye dair bir şey aratıldığında web sitesinin ilgili içeriği en üst sıralarda yer alır.

  • Rapor Hazırlama

SEO uzmanları SEO hizmeti dahilinde yapılmış ve yapılmakta olan tüm çalışmaları adım adım takip eder. Hizmet boyunca bu takip işlemi sürer. Buradan yapılan incelemeler ile beraber rapor hazırlanır. Oluşturulan raporlar sayesinde yapılmış olan SEO çalışmaları somut bir şekilde görülür.

SEO uzmanı olan kişilerin yaptıkları SEO çalışmaları en genel hali ile bu hususları içerir. Bunların dışında bir SEO uzmanının yapması gereken daha pek çok farklı uygulama da vardır. Fakat bu saymış olduklarımız en önemli işler arasında yer alır. Eğer kişi SEO uzmanı olmak istiyor ise bu işlemlere hakim olmalıdır.

SEO uzmanı nasıl olunur, SEO uzmanı olmak için ne yapmalıyım gibi sorularınız var ise doğrudan bizlerle iletişime geçebilirsiniz. Ajansımız senelerdir uzman SEO kadrosu ile beraber çalışmaktadır. Bu konuda sizlere yardımcı olunacak ve SEO hizmeti ile ilgili olan her türlü sorunuz net şekilde yanıtlanacaktır.