SEO çalışmaları günümüzde her bir web sitesi tarafından talep edilmektedir. Bireysel ya da kurumsal olması fark etmeksizin bütün web sitelerine, tercih edildiği takdirde SEO hizmeti verilir. SEO’nun bilinen diğer adı arama motoru optimizasyonu halindedir. Yani SEO çalışmasında Google, Yandex, Bing ve diğerleri gibi önemli ve büyük arama motorlarının kendi algoritmaları ve işleyişleri göz önüne alınır. Ve bu şekilde web sitesi optimize edilir. Yani arama motorlarına uygun hale getirilir. SEO bu şekilde işlemekte olan en etkili pazarlama tarzı halindedir.

SEO pazarlama alanında tercih edilen en etkili yöntemdir. Bunun elbette pek çok sebebi vardır. Bu sebeplerin en ön planda olanlarını bu yazı içerisinde sizlere göstereceğiz. Eğer SEO ile ilgili daha farklı ve daha detaylı olan bilgileri de edinmek ister iseniz web sitemizde yer alan diğer yazılarımızı okumanız mümkündür. Ya da bu yazıyı okuduktan sonra direkt olarak bizimle iletişime geçebilir ve aklınızdaki soruları ekip arkadaşlarımıza sorabilirsiniz. Şimdi SEO ve pazarlama konusunda sizlere önemli bilgileri vermeye başlayalım.

Pazarlama Nedir?

Dijital pazarlama güncel ve sık tercih edilen bir pazarlama türüdür. Herhangi bir firma, marka ya da kuruluşun dijital, sanal ortam içerisindeki pazarlama süreçlerine verilen genel bir isim halindedir. Dijital pazarlamanın kullanıldığı yer de doğal olarak web siteleri, sosyal medya platformları ve uygulamaları, bloglar ve benzeri alanlardır. Dijital pazarlama sayesinde buradaki hareketler ve işlemler kısa bir süre içerisinde, karmaşık bir inceleme ağına sahip olmadan eş zamanlı şekilde ölçülebilir. Yani sosyal medya platformlarındaki hareketler, web sitesindeki veriler dijital pazarlama ile net bir şekilde ölçülebilir, analizi ortaya konulabilir.

Dijital pazarlama en genel olarak bu anlama gelir. Dijital pazarlamanın en önemli ayaklarından bir tanesi ise SEO çalışmalarıdır. En etkili ve verimli olan pazarlama tarzlarından biri SEOdur. Peki SEO ve pazarlama arasındaki bağlantı nasıldır?

Dijital Pazarlama ve SEO Çalışmaları

SEO çalışmaları doğru bir şekilde yapıldığı zaman o web sitesinin aldığı ziyaretçi sayısı ya da tıklanma sayısı artışa geçer. Bu artışı etkileyen bazı noktalar vardır. Anahtar kelime kullanımı, linklemeler, kaliteli içerik oluşturma ve benzeri olan hususlar sayesinde web sitesi SEO uyumlu hale gelir. Bu da SEO’nun dijital pazarlamadaki aktif rolünü ortaya koyar.

SEO hizmeti verilir iken amaçlanan şey web sitesinin en çok kullanılan arama motorlarının kendi sıralama kriterlerine uygun bir biçimde optimize edilmesi ve zenginleştirilmesidir. Bütün unsurlar, örneğin içerik hazırlama ve yayımlama, anahtar kelime kullanımı, görsel oluşturma, alt linkler ve benzeri unsurlar, arama motorlarının kendi karakteristiklerine göre uygulanır. Bu çalışma sonucunda hedeflendiği üzere web sitesi arama motorlarında en üst sıralarda yerini alır. Bu da web sitesine daha fazla kullanıcı, ziyaretçi çekilmesi anlamına gelir.

SEO Neden Önemli?

SEO dijital pazarlama alanında önemli bir yere sahiptir. Çünkü SEO web sitesinin arama motorları tarafından tanınır ve görünür olmasına öncelikli olarak hizmet eder. Günümüzde neredeyse her bir internet kullanıcısı bir ürünü satın almayı düşündüğü zaman ilk olarak arama motorlarında araştırma yapar. Google, Yandex ve benzeri büyük arama motorlarında ürünler ya da hizmetler hakkında sıkı bir ön araştırma yapılır.

Bu araştırma yapılır iken kullanıcıların yöneldiği kısım daha çok ilk sayfa ve en üst sıralar olur. En üst sıralarda yer alan web sitelerine çok daha fazla ziyaretçi ve tıklanma sayısı gelir. Dijital pazarlamada SEO’nun önemi işte tam olarak buradadır. Kullanıcıların o web sitesine yönelmesi için gereken ana etken “en üst sıralarda yer alma” durumu, ancak iyi bir SEO hizmeti ile sağlanır.

Herkes SEO Çalışması Yapabilir Mi?

Eğer dijital pazarlama yolu ile verim elde etmek istiyor ve SEO çalışması yaptırmayı düşünüyorsanız öncelikli olarak bilmeniz gereken şey SEO çalışmalarının herkes tarafından iyi bir şekilde yapılamayacağıdır. Çünkü SEO oldukça karmaşık olan bir işlem ağına sahip haldedir. Bu alanda herhangi bir bilgi birikimi ve tecrübesi olmayan bir kişi etkili SEO çalışması yapamaz. Dolayısıyla böyle bir kişinin yaptığı dijital pazarlama adımları da doğru adımlar olamaz.

Bu yüzden SEO çalışması yapacak olan kişilerin yalnızca bu alanda uzmanlığı olan, deneyimli ve eğitimli olan kişiler olmak zorunda olduğunu bilmelisiniz. Piyasada SEO hizmetleri adı altında çalışan fakat güvenilirliği olmayan, pek çok kullanıcı şikâyeti alan “sahte” ajanslar yer alır. Bu ajanslara güvenmemelisiniz; ilk önce onlar hakkındaki yorumlara bakmalısınız.

Bizler ise senelerdir SEO ve dijital pazarlama hizmetleri veren bir kuruluş olarak kullanıcıların güven testinden geçmiş bulunuyoruz. Ekibimizde çalışmakta olan her bir kişi mutlaka bu alanda, yani SEO ve marketing / pazarlama alanlarında deneyimi olan kişilerdir. Deneyimli olmaları sayesinde web sitesinin hangi adımlarla ne kadar fayda göreceğinin ön analizini yaparlar.

Aynı zamanda sadece bu alanda eğitim almış olan kişiler SEO çalışmaları yapar. Yazılım ve benzeri olan ilgili bölümlerden mezun olmuş ya da gerekli kurs eğitimlerini tamamlamış olan kişiler SEO uzmanı olur. SEO uzmanlığı sayesinde herhangi bir web sitesine en etkili ve verimli pazarlama ve SEO çalışması yapılır. Eğer web siteniz için uzmanlardan SEO hizmeti almak istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.