SEO ve Organik Arama

SEO Türkçe tabiri ile arama motoru optimizasyonu internet sitenizin görünürlüğün artmasında büyük bir rol oynar. Sitenizin internet kullanıcıları ve arama motorlarındaki aramlar için ilgi, alaka düzeyini göstermek için başta Google olmak üzere, arama motorlarıyla iletişim kurmanın önemli ve etkili bir yoludur. Organik arama terimi, herhangi bir ücret ödemesi uygulanmayan arama sonuçlarını ifade eder. Organik arama sonuçları arama motorlarının algoritması tarafından belirlenir. Organik arama ve SEO faaliyetleri beraber uygulanmalıdır. SEO, dijital ortamda internet sitenize organik bir şekilde trafiği arttırır. Bu makalemizde SEO hakkında önemli noktaları, SEO’nun neden bu kadar önemli olduğundan ve dijital pazarla stratejilerinize nasıl etki sağlayacağından bahsedeceğiz.

SEO Neden Bu kadar Önemli

SEO’nun önemi atlanmayacak kadar çok fazla ve etkilidir. Arama motorları, internet kullanıcılarının oluşturduğu trafiği bir internet sitesine ve diğer çeşitli internet sitelerine yönlendirmek için kendilerine uygun çeşitli algoritmalar kullanılırlar. Çeşitli web siteleri, kendi sitenizin trafik analizi yapmanıza olanak sağlar, rakipleriniz ile karşılaştırabilirsiniz. Güçlü bir organik arama stratejisine sahip olmanın birçok faydası vardır ve size işletmeniz açısından bakıldığında, hedef kitleniz hakkında çok önemli bilgiler sunar. İşte SEO faaliyetlerinin önemli olmasının başlıca nedenleri şunlardır;

 • Düşük maliyetli
 • Yüksek yatırım getirisi
 • Analiz ve veri sağlar
 • Güvenirliğinizi arttır
 • İnternet sitenizin trafiğini arttır
 • Pazarlama açısından büyük bir etkiye sahiptir, potansiyel müşterileri çeker.

Organik ve ücretli arama sonuçları bazen satın alma konusunda farklı bölülerde farklı kitleleri hedefleyebilir. Bir satın alma işlemi yapmak veya hızlı bir şekilde bir şey elde etmek isteyen internet kullanıcılarının ücretli bir reklamı açma olasılığı organik bir arama sonucuna göre daha yüksek olabilir. Ücretli ve organik arama sonuçlarını bir birbirinden ayırmak oldukça kolaydır. Kullanıcılar ücretli bir arama sonucunu yanında bulunan ‘’reklam’’ yazısından, simgesinden rahatlıklar anlayabilir. Ücretli arama sonuçları en üstte görünür, organik arama sonuçları ise hemen altında bulunur.

Arama Motorlarında Nasıl Üst Sıralara Yükselirim?

 • Arama motorlarının işini kolaylaştırın. İnternet sitenizin her sayfasını tek bir tema etrafında oluşturarak, sayfanızı sınıflandırmalarını ve bir aramayla alakalı olduğunda kullanıcıların karşısına çıkmasını çok daha kolay hale getirirsiniz. Ardından, her sayfayı optimize etmek için kullanacağınız anahtar kelimeleri seçin. İnternet kullanıcıları o sayfa tarafından sağlanan bilgileri bulmak için kullanma olasılığı en yüksek olan anahtar kelimeleri belirleyin.
 • SEO faaliyetleri için anahtar kelimeler seçmek için sıradan bir internet kullanıcısı gibi düşünmelisiniz. Amacınızı ne olduğunu belirleyin ticari odaklı bir SEO faaliyeti mi yoksa bilgilendirici içeriklere sahip bir SEO faaliyeti mi yürüteceğinize karar verin. Örneğin; Spor ayakkabı fiyatları sorguları ile spor ayakkabı alırken dikkat edilmesi noktalar gibi arama sorguları birbirinden farklıdır. Bu nedenle, amacınıza ve işinize uygun olarak anahtar kelime seçimi yapılmalıdır. Ticari amaçlarla yapılan SEO faaliyetleri kolay olabilir ancak oldukça rekabetlidir.
 • Anahtar Kelime Türleri Öğrenin ve Değerlendirin. Anahtar kelime seçiminde bilmeniz gereken bir konu anahtar kelime türleridir. Anahtar kelime türleri üç sınıfta incelenebilir. Ana anahtar kelimeler bir veya iki kelime uzunluğundadır ve bir dizi arama sonucu üretir. Google’ın yaklaşık olarak 430 bin sayfayla eşleştirdiği bir SEO anahtar kelime örneği “ayakkabı bağcığı” düşünün. Gövde anahtar kelimeleri genellikle iki ila üç kelime uzunluğundadır. Google’da spor ayakkabı bağcığı araması yaklaşık olarak 260 bin olarak sonuç veriyor. Uzun kuyruklu anahtar kelimeler, dört veya daha uzun kelime öbekleridir. Hedeflenen sonuçlar verirler, o kadar çok kişi arama yaparken bunları kullanır. Bu nedenle, baş anahtar kelimeler için üst sıralarda yer almak gerçekten zordur. Ancak, uzun kuyruklu anahtar kelimelere odaklanmak hem daha basit hem de daha verimlidir.
 • Anahtar Kelime Araştırma Araçlarını öğrenin ve kullanın. En iyi anahtar kelime araştırma araçlarını bilmek, SEO için anahtar kelimelerin nasıl seçileceğinin en iyi stratejilerinden biridir. SEO anahtar kelime araştırması için kullanabilirsiniz. Google Anahtar Kelime Planlayıcısı hangi anahtar kelimelerin işe yarayıp hangilerinin çalışmadığını belirlemek için ücretsiz bir araçtır. Google Ads ağı üzerinden kullanılabilir. Bir hesaba kaydolun ve bir anahtar kelime eklemek için planlayıcıyı kullanın. Sonuçlar, o anahtar kelime için arama hacmini, ilgili terimleri ve trafik rakamlarını gösterir. Ayrıcı birçok farklı anahtar kelime araştırma siteleri ve programları bulabilirsiniz. SEO faaliyetlerinizde etkin bir şekilde kullanabileceğiniz anahtar kelimeleri seçebilirsiniz.
 • Yüksek Arama Trafiği Potansiyeli Olan Terimleri Bulun: İnsanlar aktif olarak aramadıkça bir kelimeyi hedeflemenin hiçbir anlamı yoktur. Çünkü kimsenin aramadığı bir kelime için arama motorlarında yüksek sıralarda bulunamaz ve size herhangi bir trafik kazandırmaz. Bunun için anahtar kelime araştırma araçlarınızda seçeceğimiz kelimenin arama hacimlerini analiz etmek gerekir. Daha büyük arama hacmine sahip anahtar kelimeler daha iyi bir trafik potansiyeline sahiptir. Ancak, belirli ifadeler için ilk sırada yer almak, arama hacminden beklediğinizden çok daha fazla trafik oluşturur. Bu nedenle, SEO için trafik potansiyeli olan anahtar kelimeler seçerken asla yalnızca arama hacmine bağlı kalmayın. Konunun genel trafik potansiyeli hakkında daha doğru bir tahmine sahip olmak için en üst sıradaki sayfanın trafiğini inceleyin.
 • Anahtar kelimenizi web sitenizdeki sayfaya atayın. Web sayfalarınızın her birinin ayrı bir anahtar kelime grubunu hedeflemesi iyi bir seçenek olarak görülebilir ve kullanılması tavsiye edilir.