Web sitelerinde görünürlük en önemli unsur halindedir. Bir web sitesinden verim alınması için görünürlüğün sağlanması şarttır. Ancak görünürlük ya da tanınırlık sağlanır ise web sitesi istenilen ziyaretçi sayısını elde edebilir, tıklanma sayısına sahip olabilir. Aynı zamanda görünürlük sayesinde web siteleri -hedeflendiği gibi- arama motorlarında (Google, Yandex ve benzeri arama motorlarında) yapılan arama sonuçlarında en üst sıralarda yerlerini alabilir. Anlaşılacağı üzere görünürlük çok önemli bir husustur ve görünürlüğü sağlamanın, elde etmenin en hızlı ve basit yolu da SEO çalışması yaptırmaktır.

SEO çalışmaları web sitesinin en kısa zaman içerisinde en güvenilir ve sağlam bir biçimde görünür olmasını, dolayısıyla tanınır hale gelmesini ve aynı zamanda arama motorlarında en üst sıralarda yer alıp ziyaretçi sayısının en üst düzeylere çıkarılmasını sağlar. Bu yüzden eğer bir web siteniz var ise -bireysel ya da kurumsal herhangi bir web sitesi- verim almak için yapmanız gereken ilk ve en önemli şey SEO hizmeti almaktır. Bu yazımızda bu konuyu ele aldık. SEO ile 5 adımda sayfanızın görünürlüğünü artırma hakkında sizlere maddeler halinde bilgiler sunduk. Yazıyı okuduktan sonra SEO hizmeti ile ilgili farklı ve detaylı bilgiler de almak istiyor iseniz sitemizde yer alan diğer ilgili yazılarımızı da okuyabilirsiniz.

Görünürlük İçin 5 Adım

SEO çalışmaları basit ve her bir kişinin uygulayabileceği çalışmalarmış gibi görülse de aslında bu durumun kesinlikle böyle olmadığını söylemek gerekir. Çünkü SEO bir uzmanlık işidir. Bu alanda deneyimi ve eğitimi olmayan hiçbir kimse SEO çalışmasını iyi ve etkili bir şekilde yapamaz. Bu yüzden biz sadece bu alanda bilgili olan, uzmanlık elde etmiş ve deneyimli olan kişiler ile sizlere SEO hizmeti vermekteyiz. SEO çalışmaları çok karmaşık bir yapıya sahiptir. Bu yapı pek çok adımdan oluşur. Şimdi sizlere vereceğimiz SEO ile 5 adımda sayfanızın görünürlüğünü artırma yolları bu adımlardan sadece birkaçı halindedir.

SEO ile 5 adımda sayfanızın görünürlüğünü artırma konusunda sizlere şu maddeleri sıralayabiliriz:

  1. Web sitesinin SEO ayarlarının yapılması

İlk adım sitenin SEO ayarlarının tamamen eksiksiz ve kusursuz biçimde yapılmasıdır. Altyapı tercihi yapıldıktan sonra önemli ve gerekli eklentilerden bir tanesi seçilir ve web sitesi SEO uyumlu bir niteliğe sahip olur.

  1. İçeriklerin SEO uyumlu olması

Bu, gözden kaçırılan bir adımdır. Web sitesinin içerikleri SEO uyumlu olmak zorundadır. İçerik ve web sitesinin uyumuna, dil ve yazım kurallarına dikkat edilerek içerikler hazırlanmalı ve yayımlanmalıdır. İçerik başlığı içerikte anlatılanlar ile ilgili olmalı, anahtar kelimelerden bir tanesini içermelidir. Meta açıklaması da eklenmeli, bu açıklama en fazla 150-160 karaktere sahip olmalıdır. Aynı zamanda içeriklerde kullanılacak olunan anahtar kelimeler doğru seçilmelidir. Uygun ve doğru anahtar kelime seçimi yapılarak yazı içerisinde gerekli sayıda kullanılmalıdır. SEO ile görünürlük sağlanacak ise bu husus kesinlikle dikkate alınmalıdır.

  1. Görsel kullanımı

Görsel kullanımı da önemli bir adımdır. SEO çalışmasında hazırlanan içeriklerde mutlaka görseller de uygun şekilde kullanılır. Hiç görsel içermeyen içeriklerin arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında ilk sıralarda yer alması mümkün değildir. Bu da tıpkı anahtar kelime kullanımı gibi gözden kaçırılan bir noktadır. Görsel kullanımı SEO ile görünürlük sağlamak için önemli haldedir.

  1. Doğru linklerin verilmesi

Web sitesinde çeşitli linkler verilir. Fakat bu linklerin kırık linkler olmaması gerekir. Kırık link vermek web sitenize fayda getirmediği gibi aynı zamanda zarar getirir. SEO ile görünürlük artırma konusunda kırık link vermek sizi olumsuz etkiler. Web sitesi içi doğru linklemeler yaptığınız zaman web sitenizin kullanışlı hale gelmesini sağlarsınız. Bu da sayfa ya da yazılarınızda görüntülenme oranınızı olumlu yönde etkiler.

  1. Tamamen özgün içerikler üretmek

Google gibi arama motorları için bir web sitesinin tanınır olması demek aynı zamanda güvenilir olması da demektir. Eğer web siteniz güvenilir bir tanınmaya sahip olsun istiyor iseniz yayımladığınız içerikler, yazılar mutlaka özgün olmalıdır. SEO çalışmalarında yapılan içerikler titiz şekilde hazırlanır, herhangi bir başka web sitesinden çalıntı cümleler kullanılamaz. Eğer içerik özgün olmaz, benzerlik oranı çok yüksek olur ise bu SEO uyumlu olmaz, dolayısıyla o içerik hiçbir şekilde Google ya da Yandex’te en üst sıralarda yer alamaz. Aynı şekilde böyle özgün olmayan bir içeriğin ilk sayfada yer alması bile mümkün değildir. SEO ile sayfanın görünürlüğünü artırma isteniyor ise özgünlük konusunda dikkatli davranmak gerekir.

SEO ile 5 adımda sayfanızın görünürlüğünü artırma konusunda sizlere bu maddeleri verebiliriz. Elbette bu maddelere daha pek çok adım eklenebilir. Fakat bunlar bir SEO çalışmasının en önemli unsurları halindedir ve sitenin SEO uyumlu olması için şart olan adımlardır. Elbette bu adımları bu alanda deneyimi ve bilgisi olmayan kişiler uygulayamaz. Bu yüzden eğer web siteniz için SEO çalışması yapmak istiyor iseniz bu işin uzmanlarından SEO hizmeti almalısınız. Çünkü ancak bu sayede en kısa süre içinde en yüksek faydayı alabilir ve web siteniz için hedeflediklerinize ulaşabilirsiniz. Siz de SEO hizmeti almayı düşünüyor iseniz doğrudan bizimle iletişime geçebilirsiniz. İletişim bilgilerimiz web sitemizde ilgili kısımda yer almaktadır.