Herhangi bir şirket, marka ya da kuruluş kendi başarısını daha da artırmak, gelişmek ve büyümek istiyor ise hedef kitlesini doğru bir şekilde belirlemek zorundadır. Bu da ancak iyi bir SEO ve pazarlama çalışması ile mümkün olur. Eğer hedef kitle gerekli analizler ve incelemeler sonucunda doğru bir biçimde belirlenmez ise geriye kalan tüm pazarlama çalışmaları sekteye uğrar. Yani böyle bir durumda hiçbir olumlu etki görülemez. Hedef kitle seçimi ve o kitleye yönelik hareket etmek en önemli unsur halindedir.

SEO çalışmaları bu konuya şirketlere ya da kuruluşlara yardımcı olur. Şirketin kendi karakteristik nitelikleri incelenir iken aynı zamanda ulaşılması gereken hedef kitle de buna göre belirlenir. Doğru hedef kitle belirleme yapılırsa SEO ve pazarlama çalışmalarından en yüksek verim alınır. Çünkü ancak bu sayede şirketin web sitesine potansiyel müşteri olabilecek kullanıcılar ya da ziyaretçiler çekilebilir.

Peki hedef kitle tam olarak ne anlama gelir? Hedef kitle denildiğinde ne anlamak gerekir? Bu önemli soruyu hemen yanıtlayalım.

Hedef Kitle Ne Anlama Gelir?

Her bir şirket, marka ya da kuruluş reklam çalışması ve çeşitli pazarlama teknikleri uygular. Bu çalışmalarda amaçlanan şey genelde çok fazla insana ulaşmaktır. Aslında bunun en başından yanlış ve hatalı bir taktik olduğunu söylemek gerekir. Çünkü bir kuruluşun ihtiyacı olan şey herkese ulaşmak değil de kendisine yönelebilecek olan insanlara ulaşmaktır. Eğer bir kuruluş, reklam çalışmalarını “herkese” ulaşabilmek için yapıyor ise boşu maddi zarara girdiği söylenebilir. Çünkü bu yüzde 100’lük kesimden çok ama çok küçük bir kısmı o web sitesine yönelecektir. İstenilen verim alınamayacaktır.

Hedef kitle burada önem kazanır. Hedef kitle demek, bir şirketin kendisiyle ve ürünleriyle doğrudan ilgilenecek olan potansiyel müşterileri demektir. Yani örneğin bir şirket A sektöründe hizmet veriyor ise reklam ve pazarlama çalışmalarını sadece hedef kitlesine, yani A sektörüyle ve hizmetleriyle / ürünleriyle ilgilenen kişilere yönelik yapmalıdır. Hedef kitle en genel anlamıyla budur.

SEO çalışmalarında hedef kitle belirlenir. Hedef kitleyi belirlemek için hedef kitle analizi yapmak gerekir. Bu analiz SEO uzmanı tarafından başarılı bir şekilde yapılır ve doğru hedef kitle belirlenmiş olur. Peki bu hedef kitle analizi nasıl yapılır?

Hedef Kitle Analizi

Hedef kitle analizi yapmak için şu maddelerin uygulanması gerekir:

  • Doğru hedef kitlenin saptanması

Her bir kuruluş kendi ürünleri ya da hizmetleriyle ilgilenecek olan kişilere, yani hedef kitleye hitap etmelidir. Böylece zamandan ve paradan tasarruf sağlanmış olur. Hedef kitlenin saptanmasında mevcut olan müşteri kitlenizin özelliklerini inceleyebilirsiniz. Bu sayede hitap edilecek hedef kitle çeşitli kriterlere göre belirlenir.

  • Satın alma alışkanlıklarını ve yönelimlerini bilmek

Hedef kitlenin satın alma alışkanlıkları bilinir ise şunlar da doğrudan bilinmiş olunur: Hedef kitledeki kişiler satın aldıkları ürünleri neden, hangi kanallar aracılığıyla ve ne zaman satın alıyor? Hangi yaş ve cinsiyet grubu hangi ürünlere ya da hizmetlere yöneliyor, demografik yapıya göre nasıl değişimler görülüyor, tüketim alışkanlıkları nasıl? Bunların yanıtları ortaya çıkarıldığı zaman şirket de buna uygun hareket eder. Hedef kitlenin satın alma yönelimlerini kendisine doğru çevirme fırsatı bulur.

  • Hedef kitle ile etkileşim içinde olmak

SEO çalışması yapıldığı zaman hedef kitlenin belirlenmesi ve ona yönelik hareket edilme gibi önemli hususlar da uygulanır. Bunların yanında aynı zamanda hedef kitleye yönelik olan bir iletişim planı da devreye sokulur. Çünkü sosyal ağlar içerisinde kullanıcıların hareketleri, tüketim alışkanlıkları ve edimleri sürekli değişim gösterir. Bunların iyi bir şekilde takibinin yapılması için mutlaka uygun iletişim planının devreye sokulması şarttır. Uygun kanallar aracılığı ile hedef kitlenizle iletişim içinde olmalısınız. Bunun için web sitenizden uygun ortamı yaratabilir ya da sosyal medya platformlarını kullanabilirsiniz.

Hedef kitle analizi en basit hali ile bu şekilde yapılır. Elbette bu analiz adımlarının içerisine daha pek çok unsur eklenebilir. Fakat bu saymış olduklarımız bir hedef kitle analizinde en başat olan unsurlar halindedir. Eğer SEO çalışması içerisinde hedef kitle analizi doğru bir şekilde yapılmazsa web sitesi hiçbir fayda göremez. Çünkü web sitesinden verim alınması için hedef kitleye ulaşılması gerekir. Web sitesine ziyaretçi ya da kullanıcı akışı bu şekilde sağlanır.

SEO çalışmalarında hedef kitleye yönelik olan önemli bir unsur da içerik üretimi ve anahtar kelime kullanımıdır. Bu iki unsur sayesinde web sitenizin içerikleri arama motorlarında ilk sıralarda yerini alır. Bu sayede ulaşmak istediğiniz hedef kitle ilgili anahtar kelimeyi arama motorunda arattığı zaman, ilk sizin web sitenizi ve içeriğini görür. Kullanıcıların doğrudan sizin web sitenize yönlenmesi, dolayısıyla kuruluşunuza ve ürünlerinize yönelmesi bu şekilde sağlanır.

Henüz markanız ya da şirketiniz için SEO çalışması yaptırmamış ve dolayısıyla hedef kitlenizi belirlememiş iseniz bu durumda web sitenizden herhangi bir verim almanız mümkün değildir. Bu sebepten dolayı en kısa zamanda web siteniz için SEO hizmeti almanız en iyi ve etkili seçenek olacaktır. SEO hizmetleri sayesinde hedef kitleyi belirleme ve ulaşma, web sitesine ziyaretçi çekme, hedef kitleyi müşteri kitlesi haline getirme gibi en önemli adımlar atılmış olunur.