Arama motoru optimizasyonu yani SEO çalışmaları son yıllarda çok daha fazla gündeme gelmeye başladı. Artık internet ortamında var olmak isteyen ve ticari hedefleri olan tüm web site sahipleri için SEO fiyatları bir seçenek olmaktan çıkıp zorunluluğa dönüşmeye başladı.  Ticari rekabetin nabzı artık internette atıyor ve dolayısıyla arama motoru optimizasyonu ile rekabet taşlarını yerinden oynatmak isteyen firmaların sayısı gün geçtikçe artıyor. Sonuç olarak SEO çalışmaları önemini gün be gün artırıyor.

Genel olarak sektörel bir inceleme yaptığınızda neden SEO hizmeti almalıyım sorusunun yanıtını da kısa sürede tespit edebilirsiniz. Artık firmalar ürün ya da hizmetlerinin satışını arttırmak ve yeni müşteriler kazanmak için internetten faydalanıyor. Ancak sadece internet sitenizin olması  geniş kitlelere ulaşmanız ve potansiyel müşterilerinizi reel müşteriye dönüştürmeliyiz için yeterli olmaz. Bunun için öncelikle arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmanız gerekiyor.

İnternet Siteniz Neden İlk Sayfada Çıkmalı?

Herhangi bir kelime ile arama yapıldığında hiç kimse arama sonuçlarının sonlardaki sayfalarına bakmaz.  Öncelikli olarak ilk sayfada çıkan internet sitelerine tıklanır.  Haliyle bu internet siteleri daha fazla sayıda ziyaretçi kazanır ve ürün ya da hizmetlerin satış oranı da artmaya başlar.  Geniş kitlelere ulaşmak için arama sonuçlarında ilk sayfada çıkmak çok büyük bir önem taşıyor ve bunu da ancak SEO hizmeti alarak sağlayabilirsiniz.  Arama motorlarında internet sitesi sıralamalarının gelişigüzel yapılmadığını bilmelisiniz.

Bununla birlikte SEO fiyatları almanız durumunda web siteniz üzerinde çeşitli iyileştirme çalışmalarının da yapılacağını bilmenizde fayda var. Google algoritmalarına uygun olarak dizayn edilmiş bir web sitesine sahip olmanız arama motorlarının sitenize indexlemesi açısından önemlidir ve zorunludur. Öncelikle internet siteniz üzerinde bu tür düzenlemelerin yapılması ve böylelikle site hitinin artırılması gerekiyor. Aksi halde arama sonuçlarında ilk sayfada yer almanız  pek mümkün olmaz.

“SEO Çalışmasını Kendim Yapamaz Mıyım?”

Genellikle gözden kaçırılıyor ancak SEO fiyatları kapsamında yapılan her bir çalışmanın çok büyük bir öneminin olduğunu belirtmek lazım. Sadece meta açıklama bölümlerinin SEO  uyumlu olarak hazırlanmış olması bile internet sitenize çok ciddi faydalar sağlar. Elbette bu çalışmaların profesyonel bir SEO uzmanı tarafından yapılması gerekiyor. Bazı internet sitesi sahipleri arama motoru optimizasyonu çalışmalarını kendi yöntemleri ile yapmaya çalışıyor. Ancak amatör yöntemlerle yapılan SEO çalışmaları sitenize faydadan çok zarar verebilir.

Öncelikle arama motoru optimizasyonu çalışmalarının sürekli olarak değişen algoritmalar çerçevesinde belirlendiğini unutmamalısınız.  Algoritmaları yakından takip etmiyorsanız uygulayacağınız çeşitli çalışmaların faydasını görmeniz pek mümkün olmaz. Dolayısıyla yapacağınız tüm çalışmalar beyhude bir çabadan öteye gidemez. Tüm bunları göz önünde bulundurarak profesyonel bir SEO fiyatları almanız çok daha akılcı bir tercih olur.  Ayrıca bu hizmetlerden faydalanmak için internet sitenizin belirli bir süredir yayında olmasını beklemenize hiç gerek yok. Yeni açılan internet siteleri için de gayet rahat bir şekilde bu çalışmalardan faydalanabilirsiniz.

Marka Bilinirliği İçin SEO!

Artık markalaşma da  son derece önemli kavramlardan biri haline geldi. Firmalar kuruluşlarının hemen ardından markalaşma sürecine giriyor ve bu süreçte SEO hizmeti büyük faydalar sağlıyor. Öncelik optimizasyon çalışmalarının marka bilinirliğini arttırma noktasında son derece önemli olduğunu unutmamalısınız. Özellikle sosyal medya çalışmaları ile desteklenen arama motoru optimizasyonu çalışmaları markanızın daha geniş kitleler tarafından bilinmesini sağlayabiliyor.

Zira SEO hizmeti internet sitenize ziyaretçi çekmek amacıyla gerçekleştirildiği için bu açıdan da marka bilinirliğini destekliyor. Markalaşma sürecine ivme kazandıran arama motoru optimizasyonu çalışmaları aynı zamanda müşterileriniz ile markanız arasında bir bağ oluşturma noktasında da devreye girebiliyor. Daha fazla sayıda kişi tarafından bilinen markalar her daim daha güvenilir bulunuyor. Dolayısıyla yüksek satış hedeflerine ulaşma noktasında süreci ciddi düzeyde kısalttığını belirtebiliriz.

Site İçi Optimizasyon Çalışmalarında Önemli Unsurlar

Site içi optimizasyon yani site içi SEO çalışmaları SEO fiyatları kapsamına alınıyor. İnternet sitenizin ziyaretçileri ve aynı zamanda arama motoru botlardan göreceği kısım site içi SEO çalışmalarıdır. Bu çalışmalarda önemli olan unsurlara değinelim.

 • Domain

Öncelikle SEO hizmeti konusunda en önemli unsurlardan birinin domain olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Özellikle kelime bazlı SEO çalışmaları söz konusu ise bu durumda domain çok daha fazla önem taşıyor. Domaini çok fazla uzatmak  bir dönem tercih ediliyordu ancak günümüzde arama motorlarının kısa domainleri çok daha fazla sevdiğini söyleyebiliriz. Bu nedenle  kısa ve olabildiğince anahtar kelime içerikli bir domain almaya özen göstermelisiniz. Genel olarak fikir edinebilmek için önem sırasına göre domainleri şu şekilde sıralayalım:

 • .com
 • .com.tr
 • .gen.tr
 • .net
 • .org

Bunlar arasında tr uzantılı olanlar daha prestijli olabiliyor. Ancak global bazda düşünecek olursa com uzantılı olanların en avantajlı seçenek olduğu aşikar!

 • İndexleme

İndeksleme SEO fiyatları kapsamında çok zor olmayan bir çalışma olsa da akılları bir hayli karıştırabiliyor. İnternet sitesinin index alması için yapılan bu çalışma kapsamında google arama motorunun webmaster tool aracında “google gibi getir” şeklinde bir  seçenek bulunuyor. Bu seçeneği tercih etmeniz halinde sitenizin index almasını kolaylıkla sağlayabilirsiniz. Düzenli olarak içerik girildiğinde de bu özellik kullanılabilir ve arama motoru botlarının sitenize gelmesi mümkün olabilir.

 • Robots.txt

Elbette SEO hizmeti aldığınızda yapılan çalışmalar arasında robots dosyasının yüklenmesi de bulunuyor. Bu dosyanın yüklenmesi internet sitenizin doğru ve hızlı bir şekilde taranmasını sağlar. Bir anlamda bu taramanın yapılabilmesi için ilgili dosyanın yüklenmiş olması gerekiyor da diyebiliriz. Bu dosya sayesinde internet sitemizin hangi sayfalarının arama motorları tarafından indexlenmesini  istediğinizi de belirleyebiliyorsunuz.

 • Kırık link bağlantıları

Herhangi bir internet sitesinden sizin sitenize verilen bağlantılar arama motorları tarafından referans olarak algılanıyor. Dolayısıyla bu bağlantıların SEO hizmeti kapsamında düzenli olarak kontrolden geçirilmesi gerekiyor. Çünkü bu linklerin her daim internet siteniz için faydalı olduğundan söz edemeyiz. İnternet sitenize zarar verecek bağlantılar da söz konusu olabilir.  Bu bağlantıların kaldırılması için öncelikle kontrolden geçirilmesi gerekiyor. Kırık link bağlantısı kontrolünün periyodik bir şekilde yapılmasında fayda var.

 • Sayfa hızı

Aslında sayfaların hızı arama motoru optimizasyonu çalışmaları ile çok yakından ilgili değil gibi görünüyor olsa da büyük önem taşıdığını belirtebiliriz. Çünkü sayfa bağlantı hızının yavaş olması internet kullanıcılarının asla istemediği bir durum ve sadece bu nedenle site hitinde bir düşme meydana gelebilir. Bu düşüşü engellemek adına  internet sitesindeki sayfaların bağlantı hızının da ideal seviyeye çekilmesi gerekiyor. Bu arada sayfa bağlantı hızının az olması kullanıcıların internet sitenizde geçirdiği zamanında daha az olmasına sebebiyet verebilir. Sayfa hızı bağlantılarının arama motoru optimizasyonu çalışmalarına başlamadan önce kontrol edilmesi ve sayfa bağlantı hızını düşüren unsurların ortadan kaldırılması gerekiyor. Bu konuda da SEO hizmeti aldığınız ajanstan ya da SEO uzmanından yardım alabilirsiniz.

 • İçerik

Elbette içerikler çok büyük bir önem taşıyor. İnternet sitelerine düzenli olarak çeşitli anahtar kelimeleri içeren yazıların yüklenmesi ve beraberinde kaliteli görsellerin bu içeriklere eşlik etmesi sizin adınıza büyük fayda sağlayacaktır.  Özellikle internet sitesinin indexlenmesi söz konusu olduğunda siteye yüklenen içerikleri çok daha belirleyici bir unsur olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü arama motorları kullanıcıları memnun etmek ister ve kullanıcıların memnun olması için de öncelikle internet sitenizde kullanıcıyı doyuracak bilgilerin bulunması lazım. İçerikleri sadece site içerisinde yüklenen yazılar olarak değerlendirmemelisiniz. Tanıtım amacıyla  gerçekleştirilen çeşitli çalışmalarda da tanıtım yazılarının kullanması gerekiyor.  Tanıtım yazılarının harika bir backlink çalışması  olduğunu söyleyebiliriz. Bu nedenle günümüzde SEO fiyatları kapsamında tanıtım yazıları da kullanılıyor.

SEO Paketi Almak Mantıklı mı?

Çok sayıda internet sitesi sahibi daha ekonomik bir tercih olması nedeniyle rotasını SEO paketlerine çeviriyor. Her ne kadar halen bu konuya tedirgin yaklaşan internet sitesi sahipleri olsa da aslında SEO paketlerinin çok daha cazip bir seçenek olduğunu belirtebiliriz. Çünkü en önemli hizmetleri kapsayan SEO paketleri ile internet sitenizin  SEO çalışmalarının ekonomik fiyatlarla yapılmasını sağlayabiliyorsunuz.

Bu paketlerin hangi hizmetleri içerdiği hangi SEO ajansı tarafından hazırlandığına bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Yani SEO paketlerinin tamamının aynı hizmetleri içerdiğini söyleyemeyiz. Ancak genel olarak  SEO paketlerinin kapsadığı hizmetlere şu örnekleri verebiliriz:

 • Yükselme garantisi
 • Aylık raporlama
 • Site içi SEO
 • Link analizi
 • Rakip analizi
 • Hız analizi
 • İçerik analizi
 • Negatif SEO
 • Blog projesi
 • Mobil SEO
 • Ux
 • Ürün bazlı SEO
 • Yerel SEO

Bazı SEO ajansları seçenekleri sıralayarak dilediğiniz hizmeti SEO paketleri dahil etmenizi de sağlayabiliyor. Ancak bu seçeneği değerlendirmeniz için sitenizin hangi hizmetlere ihtiyacının olduğunu biliyor olmanız gerekiyor. Dolayısıyla özellikle internet sitesinin analizini çok iyi yapmış olmanız önem taşıyor.