Seo çalışmaları ve uygulamaları her bir internet sitesi için oldukça önemli bir yer taşıyor. Aynı zamanda internet sitesinden istenilen verimin alınması için de seo çalışması yaptırmak artık bir zorunluluk halinde bulunuyor. Özellikle de kurumsal bir internet sitesi kendisini internet üzerinde var etmek ve görünür kılmak istiyor ise mutlaka seo hizmeti almak zorundadır. Tabi seo hizmetinin içerisinde çok fazla, çok farklı uygulamalar vardır ve her biri ayrı ayrı internet sitesine avantaj kazandırır. Bunlardan belki de en önemlisi ise arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında internet sitesinin ilk sayfalarda ve en üst sıralarda gözüküyor olmasıdır. Bu sebep ile biz de bu yazıyı bu önemli konuya ayırdık. Bize en çok sorulan soruyu ve seo hizmeti konusunda en önemli olan konuyu bu yazıda ele aldık. Google’da üst sıralarda yer almak için nelere dikkat etmeliyim sorusunun yanıtlarını bu yazı içinde bulabilirsiniz. Bu yazıyı okuduktan sonra seo çalışmaları hakkında daha farklı ve daha fazla bilgiye de erişmek ister iseniz sitemizde yer alan diğer ilgili yazılarımızı, içeriklerimizi okuyabilirsiniz. Şimdi Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer almanız için öncelikli olarak hangi hususlara dikkat etmeniz gerektiği konusuna geçiş yapalım.

Doğru ve uygun içerik hazırlama

Her internet sitesinin belirli bir alanı vardır. Yani hitap ediyor olduğu belli bir alan vardır. İnternet sitesi hitap ettiği alanı ilgilendiren, bu alana yönelik olan içerikler hazırlamalıdır. Örneğin moda alanına hitap eden bir internet sitesi yalnızca bu alanda, moda alanında içerik üretmeli ve yayınlamalıdır. Aynı şekilde örneğin bir internet sitesi spor alanına hitap ediyor ise yine bu alanda, yani spor alanında içerikler üretmelidir. Eğer buna dikkat edilmez ise arama motorlarında üst sıralarda yer almak epey zor olacaktır. Yani anlayacağınız üzere dikkat etmeniz gereken ilk noktalardan bir tanesi budur; uygun ve doğru içerikler hazırlayıp internet sitesinde yayınlamaktır.

Doğru anahtar kelime kullanımı

Google’da üst sıralarda yer almak için nelere dikkat etmeliyim konusunda bir diğer dikkat edilmesi gereken nokta da doğru anahtar kelime kullanımıdır. Hatta bu en önemli nokta halindedir diyebiliriz. Çünkü eğer anahtar kelimeler içerik ile uyumlu bir şekilde kullanılmaz ise, tercih edilmez ise internet sitesinin arama motorlarında, Google gibi arama motorlarında üst sıralarda yer alması imkânsız hale gelir. Peki doğru anahtar kelime kullanımı nasıl olur? Bunun yanıtı da şu şekilde: İçerik ile tamamen uyumlu olmak zorundadır. Yazıyı yazarken, üretirken mutlaka anahtar kelimeler odaklı üretmelisiniz. Örneğin yayınlayacağınız yazı “2022 modası” ile ilgili ise yazı içerisinde bu anahtar kelimeyi uygun sayıda kullanmanız şarttır (uygun sayıda kullanma durumunu birazdan anlatacağız). Anahtar kelimeleri yazı ile uyumlu bir şekilde seçtiğiniz ve kullandığınız zaman ilk sayfalarda ve üst sıralarda yer edinmeniz oldukça kolay hale gelecektir. Unutmayın ki bunu bütün site içeriklerinde yapmanız şarttır.

Anahtar kelime sayısı

Anahtar kelime sayısının kullanımı da Google’da üst sıralarda yer almak için nelere dikkat etmeliyim konusunda ön plana çıkar. Kullandığınız anahtar kelimenin sayısı yazı içerisinde çok fazla olmamalıdır. Yani, örnek vermek gerekir ise; eğer yazı 300 kelimelik bir yazı ise sadece 2 ya da 3 adet anahtar kelime kullanmanız gerekir. Ya da yazı 700 kelimelik bir yazı ise 5-7 arasında bir anahtar kelime kullanımı olması gerekir. Bu sayede anahtar kelimeler konusunda tam bir başarı elde etmiş olursunuz.

İçerik uzunluğu ya da sözcük sayısı

Bir diğer önemli nokta ise içeriklerin uzunluğu ile ilgilidir. Yani içeriklerde kullanılan sözcüklerin sayısı ile ilgilidir. İçerikleriniz, yazılarınız ne çok uzun ne de çok kısa durumda olmalıdır. Örneğin 50-100 kelimelik bir içerik sizin arama motorlarında üst sıralara çıkmanız konusunda pek bir fayda sağlamaz. Aynı şekilde 5000 ya da 10.000 kelimelik bir içerik de aynı şekilde size fayda sağlamaz. Çünkü bu algoritmalara uygun bir kullanım biçimi değildir. Bu yüzden 300 – 700 – 1000 – 1500 gibi ortalama uzunluklara sahip olan yazılar ya da içerikler üretip yayınlamanız, bunu yapar iken de anahtar kelime kullanımına dikkat etmeniz çok ama çok önemli haldedir.

Site tasarımı

Google’da üst sıralarda yer almak için nelere dikkat etmeliyim konusunda bir diğer nokta da internet sitesinin tasarımı ile ilgilidir. Tasarım mutlaka güncel olmalı, internet sitesinde gezinmeyi zorlaştırmayan, basit ve özgün bir tasarım olmalıdır. Bu sayede kullanıcılar da internet sitenize daha çok bağlı kalacak, kalıcı kullanıcılar olacaktır. Site tasarımını tek başınıza yapamaz iseniz de bir uzmandan yardım almanız daha iyi olacaktır.

Google’da üst sıralarda yer almak için nelere dikkat etmeliyim konusunda, bu soruya verdiğimiz yanıtlar bu şekildedir. Bu sıraladığımız başlıklara dikkat ederek internet sitenizi yönetir iseniz ve içeriklerinizi, yazılarınızı da bunlara göre üretip yayınlar iseniz Google gibi arama motorlarında üst sıralara çıkabilirsiniz. Tabii bunların her birini bu alanda hiçbir bilginiz olmadan yapamazsınız. Bu sebep ile sitenize iyi bir seo çalışması da yaptırabilirsiniz. Bu işinizi daha kolaylaştırır iken aynı zamanda internet sitenizden kısa vadede istediğiniz verimi, faydayı almanızı da hızlandırır.