SEO stratejisi, arama motoru sıralamalarında istenilen sayfayı üst sıralara taşımak daha fazla trafik akışı sağlamak için kullanılan taktik ve yöntemlerdir. SEO, web sitenizin arama motorlarında sonuçlara odaklanan dijital pazarlama stratejisi olup arama motoru optimizasyonu anlamına gelir. SEO’nun nasıl çalıştığını öğrendiğinizde web sitenizin görünürlüğünü ve trafik akışını birçok farklı stratejiyle üst sıralara taşıyabilirsiniz.

Arama Motoru Optimizasyonu Çeşitleri Nelerdir?

Birçok SEO taktiği vardır genel olarak iki gruba ayırırız;

  1. Sayfa içi SEO: Sayfa içi uygulayacağınız stratejilerin hepsi web sitenizde gerçekleşir. 
  2. Sayfa dışı SEO: Sayfa dışında uygulayacağınız stratejiler web sitenizin dışında gerçekleşir.

Sayfa içi SEO’da sayfa dışı SEO’da sitenizi kullanıcılar ve arama motorları daha güvenilir ve kullanılabilir hale getirmeyi amaçlar. Arama motorları web sitenizin kullanıcılar için ne kadar kolay ulaşılabilir olduğunu algıladığında sitenizin aramalarda üst sıralarda çıkmasını sağlar. Arama motorları, genellikle arama sonuçlarını oluşturmak için 200’den fazla farklı faktörü göz önüne alıyor. Bu, birçok farklı faktörün arama sonuçlarındaki sıralamaya etkisinin olduğunu gösteriyor. SEO’nun nasıl çalıştığına dair teknik bir açıklama Artık arama motorlarının size harika sonuçlar sağlamak için neden bu kadar çok çalıştığını ve neden ilgilenmeniz gerektiğini bildiğinize göre, SEO’nun nasıl çalıştığından biraz daha detaylı bahsedebiliriz. Arama motorlarında örümcekler vardır. Korkunç türden değil, otomatik robot türünden. Bu örümcekler, web siteniz ve sitenizi oluşturan sayfalar hakkında her türlü bilgiyi toplar. Bu, bir arama yapan kişiye sitenizdeki bir sayfayı ne zaman sunacaklarını kolayca belirlemelerine olanak tanır. Sayfa hızı, başlık etiketleri, sosyal sinyaller, dahili bağlantılar, geri bağlantılar vb. gibi şeyleri toplarlar. Google’ın algoritmasında kullandığı 200’den fazla sıralama faktörüyle, bir web sitesini optimize etmeye çalışmak için dikkate alınması gereken birçok şey ve yapılabilecek işlemler vardır. Sitenizin ne kadar iyi optimize edildiğini ve dolayısıyla ne kadar iyi sıralandığını belirleyen hem sayfa içi hem de sayfa dışı sıralama faktörleri vardır.

Sayfadaki faktörler tam olarak göründükleri gibidir: Aslında sayfada olan şeyler. Buna başlık etiketleri, içerik, site hızı, sayfa URL’leri, resim alt etiketleri, dahili bağlantı ve daha fazlası dahildir. Bu arada sayfa dışı faktörler, neredeyse tamamen diğer sitelerden sitenize verilen bağlantılara dayanmaktadır. Bu botların gerçek insanlar değil, otomatikleştirilmiş bilgisayar programları olduğunu akılda tutmak önemlidir. Tahmin edebileceğiniz gibi, bu onların bazı sınırlamaları olduğu anlamına gelir. Sizin gibi bir web sitesine erişemezler, yoksa web sitesini gerçekten görmedikleri için ben girerim: web sitesinin kodunu tararlar. Bu, görüntüleri veya videoları göremeyecekleri veya gösterişli tasarımlardan veya ses kliplerinden etkilenmeyecekleri anlamına gelir.

SEO’nun işiniz için çalışmasını nasıl sağlarsınız? Artık SEO’nun nasıl çalıştığını biliyorsunuz. Yine de SEO pazarlamasının işletmeniz için çalışmasını nasıl sağlayabilirsiniz? Sizin için çalışmak derken, şirketinizin sıralamasını, trafiğini ve ayrıca çevrimiçi gelirini artırmasına yardımcı olmayı kastediyoruz. Peki, SEO elementi tarafından organize ettiğimiz bu kaynaklarla başlayabilirsiniz.

  • Anahtar Kelime Listesi Oluşturun: Hedef pazarınızın, şirketinizin çözdüğü sorunlarına çözümler bulmak için hangi anahtar kelimeleri kullandığını bilmeden pek bir şey yapamazsınız. Bu biraz araştırma gerektirir. Ürününüzün veya hizmetinizin potansiyel müşterisinin adımlarına dikkat edin. Sorunlarına nasıl çözümler bulursunuz? Arama motorunuzda ne arardınız? Örneğin, anti alerjik kedi maması satıyorsanız, potansiyel müşteriniz muhtemelen kedinin sağlığı konusunda endişelidir. Kedinin gıda alerjisi vardır ve çoğu kedi mamasındaki kimyasallar ve yan ürünler konusunda endişelidir. Aramaya başlayın. Hangi siteler açılır? Sık kullanılan kelimelere bakın. Farklı Veya Daha İyi Bir Şey Yaratın: Kaliteli içerik oluşturmalısınız. SEO içeriği söz konusu olduğunda, iki seçeneğiniz vardır;
  1. Seçenek 1: Farklı bir şey yaratabilirsiniz. 
  2. Seçenek 2: Daha iyi bir şey yaratabilirsiniz. Bazen orada olandan daha büyük ve daha iyi bir şey yaratmak istersiniz. Ancak bazen tamamen farklı içerikle daha iyi durumda olursunuz. 
  • İçeriklerin Güncelliğini Takip Ederek Trafiği Azalan Sayfaları Belirleyin: Daha fazla içerik yayınladıkça, eski içeriğinizden trafik ve sıralamalar kaçınılmaz olarak kaymaya başlar. Gönderiler güncelliğini yitirir, rakipler makalelerini günceller, yeni bağlantılar oluşturmayı bırakırsınız vb. Sebep ne olursa olsun, yeni konuları takip ederken her şeyi güncel tutmak zor.
  • Web Sitenizin Adresini Kısa, Açıklayıcı Ve Alakalı Tutun: Bir ziyaretçi, belirli bir web sitesinin ne hakkında olduğunu bir bakışta anlayabilmelidir. Bir URL adresini kendiniz düzenlemeyi seçerseniz, yalnızca anahtar kelime optimizasyonu için çalışmakla kalmaz, aynı zamanda kullanıcının belirli bir web sitesinde ne bulabileceğini anlamasını da kolaylaştırırsınız. Bu şekilde bir arayıcının hayatını biraz daha kolaylaştıracaksınız.
  • Anahtar Kelimeleri Sayfa İçeriğinize Düzgün Bir Şekilde Yerleştirin: Konuyla alakalı ve bağlama uygun olmalıdırlar. Fazla yaparsanız ve içeriğinizi çok fazla anahtar kelimeler ile doldurursanız, web sayfanızın hem kullanıcılar hem de motor tarayıcıları için istenmeyen ve karmaşık görünmesine neden olursunuz. Gereksiz ve alakasız bir şekilde anahtar kelime doldurma, olumsuz bir kullanıcı deneyimine neden olacak ve sitenizin sıralamasına zarar verecektir.
  • Rakiplerinizin Seo İçin Ne Yaptığını Öğrenin: Rakiplerinizi her zaman takip edin, rekabetin içinde olabilmeniz için rakiplerinizin ne yaptığını iyi bilmelisiniz. Web sitelerini hangi anahtar kelimeler için optimize ettiklerini öğrenin ve sizinkiyle birlikte sıralamalarını izleyin. Günlük olarak yapın. Hangi web sitelerinde göründüklerini ve bloglarında hangi içeriği yayınladıklarını kontrol edin.