Arama motoru sonuç sayfasında organik veya ücretsiz üzerinden trafik elde etme tekniği, Arama Motoru Optimizasyonu veya SEO olarak bilinir. Web sitenizin arama motoru sıralamalarını yükseltmek için kullanılan bir yöntemdir. Bu arama motorlarının içerdiği bilgi türünü kolayca tespit edebilmesi için web sitenizde değişiklikler yapmalısınız. Sözcükler, deyimler, belgeler, resimler, yapı, kullanım kolaylığı ve çeşitli başka şeyler aramak için sitenizi tararlar. Bir kullanıcı herhangi bir şey aradığında, arama sorgusu kataloglamış verilerle eşleştirilir ve kullanıcıya en alakalı sonuçlar sunulur. Siteniz bu sıralamalarda daha üst sıralarda yer alıyorsa, insanların bağlantınızı tıklaması ve web sitenizi ziyaret etmesi daha olasıdır. Daha sonra içeriğinizi onları çekmek için kullanabilirsiniz.

Seo Neden Önemlidir? 

Kısaltmaya rağmen, SEO arama motorlarıyla ilgili olduğu kadar insanlarla da ilgilidir. Artan görünürlük, yani tüketicilerin sunduğunuz şeyi aradıklarında sizi bulmasını kolaylaştırmak, SEO’nun en önemli yönlerinden biridir. Derecelendirmeniz, görünürlüğünüzle yakından bağlantılıdır. Bir SEO şirketine göre, “İnsanların çevrimiçi olarak ne aradıklarını, istedikleri yanıtları, kullandıkları anahtar kelimeleri ve ihtiyaç duydukları içeriği anlamanız gerekir. Tüm bunları biliyorsanız, sunduğunuz çözümler için internette arama yapan kişilerle bağlantı kurabileceksiniz.

  • Daha Büyük Bir İnternet Varlığına Sahip Olursunuz: Bu da işinizin başarısı için çok önemlidir. Varlığınız ne kadar büyükse, o kadar fazla trafik almanız gerekir. Bugün internette 200 milyondan fazla web sitesi ile öne çıkmak ve insanların sizi bulmasını istiyorsunuz. Özellikle çok rekabetçi bir sektördeyseniz, iyi SEO uygulamalarının yaptığı budur. Size en iyi internet varlığını sağlarlar, böylece insanlar önce web sitenizi bulur. Marka bilinirliği işinizi büyütmek için çok önemlidir. İnsanlar markanızı tanıdığında, dönüşüm zamanı geldiğinde sizi seçme olasılıkları daha yüksektir. SEO, kitlenizle marka bilinirliği oluşturmanıza yardımcı olur. Kullanıcılar arama yaptıklarında ve arama sonuçlarında işletmenizi gördüklerinde, şirketinizi tanımaya başlarlar. Web sitenizin girişini tıklarlarsa, kuruluşunuzu inceleyecek ve hakkınızda daha fazla bilgi edineceklerdir. SEO, arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olur. Potansiyel müşteri adayları ve alışveriş yapan kişiler, işletmenizi arama sonuçlarının en üstünde görürse, aradıkları anahtar kelimeleri işletmenizle ilişkilendireceklerdir. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak, markanıza da güven oluşturur. İnsanların çoğunun sonuçlarının ilk sayfasını geçmediğini düşünürsek, en üst sayfaya ulaşmak için web sitenizi düzenlemelisiniz etmelisiniz. Daha yüksek sıralamalar güven kazandırır. Arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer aldığınızda, özellikle ilk sayfada, hedef kitlenizde güven ve saygınlık oluşturursunuz. Sadece onların güvenini kazanmakla kalmayacak, aynı zamanda işletmeniz için marka bilinirliği de kazanacaksınız. Ücretli reklamların aksine, web siteniz her zaman orada ve arama sonuçlarındadır. Bu yapı, saat veya gün ne olursa olsun, insanların listenizi her zaman bulabileceği anlamına gelir.
  • Web Sitenize Daha Fazla İnsan Getirir: Bu yüzden bir web siteniz var. Gerçek bir mağazanız olsaydı normalde ulaşacağınızdan daha fazla kişiye ulaşmak istiyorsunuz. SEO stratejileriniz sıralamanızı iyileştirecek ve web sayfanızı daha hızlı bir şekilde onların gözünün önüne getirecektir. Sıralama ne kadar yüksek olursa, web sayfanıza gelen trafik o kadar yüksek olur. Daha iyi anahtar kelimeler, meta açıklamalar ve etiketler kullanarak daha yüksek sıralamalar elde edersiniz. Ne kadar çok tıklama alırsanız, satış olasılıkları da artar.
  • Daha Fazla Tıklama Alıyorsunuz: Tüm tıklamaların yaklaşık %60’ının 1 numaralı web sitesine gittiğini söylüyorlar. Bu yüzde, her ay veya yılda binlerce veya daha fazla satış anlamına geliyor. En üst sırada yer aldığınızda satışlardaki sınır tepe noktasıdır ve SEO bunu yapmak için yapılır. Sizi o söz edilen pozisyona getirmek için oluşturuldu.
  • Kullanıcı Etkileşim Oranlarını İyileştirir: Optimize edilmiş bir site kaliteli trafik getirir. Arama yapan kişinin amacına uygun faydalı içeriğe sahip bir siteniz varsa, siteye göz atmak için daha fazla zaman harcayacak ve bu da sonuçta daha fazla dönüşüme ve yatırım getirisinin artmasına neden olabilir. Bir web sitesiyle daha uzun süre etkileşime giren müşteriler, markayla daha fazla bağlantı kurma eğilimindedir bu, müşteri savunuculuğuna ve uzun vadeli gelire yol açabilir. Kullanıcı etkileşim oranınızı artırmak için sitenizi denetlemek için birçok çevrimiçi araçtan birini kullanabilirsiniz ve ardından başlık ve etiketleriniz gibi şeyleri optimize edin. Ayrıca, güvenli ve mobil uyumlu bir web sitesi sağladığınızdan emin olun.
  • Seo Trafiği İşiniz ve Sektörünüz İle Oldukça Alakalı: Sonuç almak ve işinizi ölçeklendirmek için, ilgilenen ve nişinizle son derece alakalı bir kitleden oluşan trafiğe ihtiyacınız var. Sizi arama sonuçları aracılığıyla bulan ziyaretçiler, aktif olarak bir şeyler aradıkları için web sitenizi ziyaret eder. Ve siteniz, aramaları için en iyi sonuçlar arasındaydı. Bu yüzden web sitenizi sırf bunun iyiliği için ziyaret etmezler. Oradalar çünkü bir şey arıyorlar. Satın almak için bilgi veya ürün arıyor olsalar da bunları sitenizde bulma şansları yüksektir. Ve iyi bir yazma işi yaptıysanız, basit bir ziyaretçiyi de müşteriye dönüştürebileceksiniz. 
  • Kullanıcı Deneyimini Arttırır: SEO’nun en büyük faydalarından biri, kullanıcı deneyimini geliştirmesi ve doğru hedef kitle üzerinde olumlu ve kalıcı bir izlenim bırakmanıza yardımcı olmasıdır.