Günümüzde bir markanın veya bir işletmenin takip etmesi ve sayması gereken birçok değişken var. Bunlardan bazıları sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayıları, beğeni oranları, yorum sayıları, aldıkları paylaşım ve etkileşimlerdir.  Birçok sosyal medya hesabını yönetmek ve onların başarısını takip etmek oldukça zorlayıcı olsa da bunun yanında başta Google ve diğer arama motorlarındaki sıralamanızı takip etmeniz gerekir. Sosyal medya platformları her ne kadar bir marka veya ürün hakkında bilgi arama yeri olarak kullanılsa da Google hala dünya çapında en popüler web sitesi olarak görülüyor. Bir araştırma sonucunda paylaşılan verilere göre Facebook ayda 20 milyar ziyaretçi çekerken, Google aylık yaklaşık olarak 85 milyar kullanıcı tarafından ziyaret ediliyor. Google bu ziyaret sayıları ile son on yılda en popüler web sitesi olma başarısını elinde bulunduruyor. Dijital pazarlama pazarı her ne kadar değişikliğe uğramış ve yeni platformlar ortaya çıkmış olsa da Google’da arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak günümüzde de oldukça önemlidir. Web siteniz arama motorlarında üst sıralarda yer alırsa tüketicinin güvenini kazanabilir, markanızın veya işletmenizin güvenirliği arttırabilirsiniz. Ayrıca üst sıralarda yer alarak daha fazla ziyaretçi çeker ve daha fazla müşteri kazanabilirsiniz. Bu yazımızda başta Google olmak üzere, arama motorları sonuçlarında nasıl daha üst sıralarda yer alabileceğiniz hakkında bazı ipuçlarını paylaşacağız.

SEO Neden Önemlidir?

Birçok kişiden SEO yapmanız gerektiğini duymuşsunuzdur. Peki SEO yapmak markanıza veya işletmenize ne gibi avantajlar sağlar. SEO faaliyeti ile internet sitenizi arama sonuçlarında daha üst sıralara çıkarabilirsiniz. Bir markanız veya işletmeniz varsa herhangi bir türde bir internet sitesi yönetiyorsanız, büyük olasılıkla ona ziyaretçi çekmek isterseniz. SEO bu nedenle oldukça önemlidir. İşletmeniz, kullanıcıların bir arama sorgusu ile bulmaya çalışabilecekleri ürünler veya hizmetler sunuyorsa, SEO yüksek bir öncelik olmalıdır. SEO faaliyetlerin sağladığı bazı avantajlar şöyledir; İnternet siteniz arama motorlarında kendine üst sıralarda yer bulur ve ne kadar üstte yer alırsa, o kadar çok görünürlük ve trafik sağlarsınız, üst sıralarda yer edinmek için gerçekleştireceğiniz çalışmalar ile internet sitenizi daha kaliteli bir hale gelecektir. Kullanıcıların çok büyük bir kısmı internette arama yaptıklarında en üstte gösterilen kaynağa inanma eğilimindedir.

Arama Motoru Sonuçlarında Üst Sıralara Çıkmak İçin 6 İpucu

  • İnternet sitenizi daha üst sıralara çıkarmanın en önemli adımlarından biri, insanların okumak, bağlantı kurmak isteyeceği ve zamanını buna ayırabileceği yüksek kaliteli içerikler oluşturmaktır. Bir içerik pazarlama enstitüsü araştırmasında en başarılı içerik pazarlamacılarının %90’ı kitlelerin bilgi ihtiyaçlarını en önemli öncelik olarak görüyor. İçeriğiniz hedef kitlenize yönelik olduğunda ve onlara kaliteli içerik sunduğunda ziyaretçileriniz internet sitenizde daha uzun süre zaman geçirecektir. Uzmanlara göre daha uzun bekleme süresi ile daha yüksek aramam motoru sıralaması elde edebilirsiniz. Ayrıca artan bekleme süresi ile satış sayılarınızı da arttırabilirsiniz.
  • Daha uzun içerikler oluşturarak internet sitenizi arama motorlarında daha üst sıralara çıkarabilirsiniz. Uzun biçimli içerik oluşturarak anlatmak istediğiniz konu hakkında en küçük detaya inmenizi sağlar böylelikle içeriğinizi daha bilgilendirici ve daha değerli hale getirir. Ayrıca bir araştırmaya göre insanlar uzun içerikleri yazıları daha çok paylaşıyorlar. Daha fazla etkileşim internet sitenizin arama motorlarında üst sıralara çıkması için önemlidir.
  • Rakiplerinizi yakından takip edin, her marka ve işletme arama motorlarında en üst sırada yer almak ister bu da SEO ortamında çok zor bir rekabete yol açar. Bu nedenle rakiplerinizde daha üst sıralarda yer almak için, rakiplerinizden her zaman bir adım önde olmak zorundasınız. Rakiplerinizin sıralarını, hangi anahtar kelimeleri tercih ettiklerini gibi sonuçları dikkatli takip etmeniz gerekir. Rakiplerinizi analiz etmeniz için çeşitli uygulamalardan destek alabilirsiniz.
  • Bağlantı metni optimizasyonu, internet sitenizi, arma motorlarında üst sıralara çıkarmak için uygulanması gereken bir diğer önemli adımdır. Diğer sayfalara bağlantı ile yönlendirmek için kullandığınız bağlantı metni, arama motorlarının sayfanın ne ile ilgili olduğunu anlamasına yardımcı olabilir. Bağlantı metni olarak ilgili anahtar kelimeleri belirlemek ve kullanmak arama motorlarına yön göstermenizi ve onlara, kendiniz hakkında bilgi vermek için harika bir yöntemdir. Doğru seçilen ve kullanılan anahtar kelime içeren bağlantı metinleri ile arama motorlarının sitenizi anlamalarını sağlayacak ve sitenizi daha üst sıralara çıkarmaya yardımcı olacaktır.
  • Sayfa yüklenme hızını arttırın Hızlı yüklenen bir sayfa, kullanıcı deneyimini arttırır. İnternet sayfanız 3 saniye içinde yüklenmediği takdirde ziyaretçilerinizin büyük bir kısmını kaybedebilirsiniz. Ayrıca sayfa yükleme hızı Google ve çeşitli arama motorları için oldukça önemli bir kriterdir, güzel bir yüklenme hızı ile internet sitenizi arama motorlarında daha üst sıralara çıkarmanıza yardım edecektir. İnternet sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğini görmek için Google PageSpeed Insights’ı kullanabilir, sayfa yüklenme hızınızı analiz edebilirsiniz.
  • İçeriklerinizi güncel tutun, internet sitenizde yer alan içeriklerinizi zaman zaman güncellemek ve güncel bilgiler ile donatmak SEO çalışmaları açısından son derece faydalıdır. Google ve çeşitli arama motorları yeni ve güncel içerikleri sever. Ayrıca içeriğinize güncelleme yaparak bozuk bağlantıları düzeltebilir, kullanıcı deneyimini iyileştirebilirsiniz. Son olarak ziyaretçilerinize en güncel içeriği sağladığınızı ve kullanıcı deneyimini arttırmaya yönelik çalıştığınızı göstermek için güncelleme tarihinizi içeriğinizde belirtin.