Bugün her bir web sitesi kendisini öncelikli olarak en çok kullanılmakta olan güçlü arama motorlarına tanıtmak zorundadır. Web sitesi bu arama motorları tarafından görünür hale getirilmelidir. Eğer bir web sitesinden fayda alınmak isteniyor ise, ziyaretçi sayısı artırılsın isteniyor ise arama motorlarının kriterlerine tamamıyla uygun bir şekilde web sitesini devam ettirmek gerekir. Bunun için de SEO yapılmaktadır. SEO çalışmaları sayesinde web sitesi arama motorunun kriterlerine uyumlu hale getirilir. Böylece web sitesinin görünürlüğü ve tanınırlığı sağlanmış olunur. SEO çalışması yaptırmak oldukça kısa bir süre içerisinde web sitesinden istenilen verimleri almaya başlamayı sağlar.

Tabii ki SEO çalışmalarında çok fazla uygulanması gereken ya da dikkat edilmesi gereken husus vardır. Bunlardan belki de en önemlisi de anahtar kelimelerdir. Bir web sitesi eğer SEO uyumlu olmak ve bu sayede arama motorlarına uygun niteliğe sahip olmak istiyor ise içeriklerinde anahtar kelime tercihlerini doğru ve uygun yapmak zorundadır. SEO anahtar kelime seçimleri ile birlikte web sitesinden istenilen verimin alınmasını sağlayacaktır.

Peki doğru ve uygun anahtar kelime seçimi neden bu kadar önemlidir? Eğer anahtar kelime seçimlerine dikkat edilmez ise ne olur? Şimdi bu konular hakkında size bazı bilgileri vermeye başlayalım. Eğer SEO ile ilgili ya da anahtar kelime kullanımı ile ilgili daha başka sorularınız var ise sitemizde yer alan yazıları okuyabilirsiniz ya da direkt bizimle iletişime geçerek bizlere sorularınızı sorabilirsiniz.

Doğru Anahtar Kelime Seçimi Neden Önemli?

Doğru anahtar kelime seçimi bir web sitesi için çok büyük bir önem taşır. Bu kadar önemli olmasının ilk nedeni şudur: Eğer bir web sitesi herhangi bir içeriğinde doğru ve uygun olan anahtar kelimeyi tercih etmiş ise bu, görünürlüğünü artırır. SEO çalışmasında amaçlanan başat şeylerden bir tanesi görünürlüğü artırmaktır. Doğru anahtar kelime seçimi de bu işe yarar. Web sitesinin ve ilgili içeriklerin görünürlüğünü anahtar kelime seçimleri etkilemektedir.

Bir diğer önemli olduğu nokta ise arama motorlarında yapılan arama sonuçlarında ilk sıralarda yer almaktır. Doğru anahtar kelime seçimleri sayesinde o web sitesi en üst sıralarda yerini alabilir, gözükebilir. Çünkü Google gibi önemli arama motorlarının algoritmaları buna göre işlemektedir. Bir içerikte anahtar kelimeler hem uygun hem de doğru sayıda kullanılır ise o web sitesinin o içeriği yapılan arama sonuçlarında ilk sıralarda gözükür.

Durum böyle olunca da web sitesine gelen ziyaretçi sayısı artar. Bu da diğer bir önemli nokta halindedir. Ziyaretçi sayısı almak bir web sitesinin hedeflerinden biridir. Ne kadar çok ziyaretçi sayısı ya da tıklanma oranı olur ise o kadar çok potansiyel müşteri ya da sabit ziyaretçi olur. İçeriklerinizi anahtar kelimeler ile doğru bir şekilde yayımladığınızda ziyaretçi sayınızda artış olduğunu görürsünüz çünkü web siteniz tanınır ve görünür hale gelmiştir ve arama motorlarında ilk sıralarda ya da başlangıç için ilk sayfalarda yerini almaya başlamıştır.

Doğru anahtar kelime kullanımının önemi hakkında en genel olarak bu noktaları anlatabiliriz. Bunların her biri çok önemli olan ve aslında birbiri ile bağlantılı olan noktalardır. Eğer görünür olmaz iseniz ilk sıralarda yer alma olasılığınız olmaz ve eğer ilk sıralarda yer alamaz iseniz de web sitenize gelen ziyaretçi sayısında herhangi bir önemli artış yaşanmaz. Anahtar kelime seçimi neden bu kadar önemli sorusu en iyi şekilde böyle yanıtlanabilir. Peki eğer anahtar kelime kullanmaz ise, anahtar kelime seçimlerine önem verilmez ise ne olur? Site herhangi bir zarar görür mü yoksa herhangi bir olumlu ya da olumsuz etki yaşanmaz mı? Bu soruların yanıtını yazının devamında sizlere verdik.

Anahtar Kelime Kullanılmazsa Ne Olur?

Eğer web sitenizde yer alan içerikleriniz için ya da meta açıklamaları ve linkler için doğru anahtar kelime kullanımlarını, tercihlerini yapmaz iseniz web sitenizin herhangi bir fayda görmesini sağlayamazsınız. Çünkü anahtar kelime seçimleri sayesinde arama motorlarında görünür olma imkanına sahip oluruz. Bir yazı içerisinde uygun sayıda uygun anahtar kelime kullanılmaz ise o yazının arama motorlarında üst sıralarda yer alması imkansız hale gelir.

Elbette sadece doğru anahtar kelime tercihi sizi en üst sıralara taşımaz. Bunun yanında pek çok noktaya dikkat etmek şarttır. Bu da ancak SEO hizmeti ile toptan sağlanır. SEO hizmeti aldığınız zaman doğru anahtar kelime seçiminden içerik / yazı oluşturmaya, altyapı seçiminden linklemelere kadar bütün önemli hususlar uygulanır. Bu yüzden günümüzde büyümek ve kazanımlar elde etmek isteyen her bir web sitesi SEO hizmet almaktadır.

Eğer siz de rakipleriniz (rakip web siteleri, markalar ya da kuruluşlar) gibi SEO hizmeti almak ve kısa ya da orta vade içerisinde en yüksek verimi elde etmek, ilk sıralarda yer almak istiyor iseniz en kısa zamanda bu sürece adım atmalısınız. SEO hizmetleri çok pahalı olan hizmet türleri değildir. Sadece belirli bir bütçe ayırarak -ki bu bütçe makul rakamlara sahiptir- hemen SEO çalışması yaptırabilirsiniz. SEO çalışması yaptırmak, web siteniz için SEO hizmeti almak istiyor iseniz doğrudan bizler ile iletişime geçebilirsiniz. Web sitemizde iletişim kısmında iletişim bilgilerimiz detaylı şekilde yer almaktadır.